• persembe@persembe.com

Vichai – 27 Ekim

Vichai – 27 Ekim

2 yıl önce (2018) bugün, milyarder iş insanı ve Leicester City futbol klübünün sahibi Vichai Srivaddhanaprabha, lig maçından sonra bindiği helikopter stadyumun yanında düşünce hayatını kaybetti. Vichai $4,9 servetiyle Tayland’ın beşinci en zenginiydi.

Vichai, 3 yıl forma sponsorluğunu yaptıktan sonra klübü 2010 yılında $57 milyona satın aldı. 2011 yılında kendini başkan, oğlu Aiyawatt’ı da başkan yardımcısı yaptı. Leicester City 3 yıl içinde (2o14) Premier League’e çıktı (10 yıl aradan sonra) ve 2 yıl sonra da (2016) şampiyon oldu. Bu arada Vichai klübün £103 milyonluk borcunu da temizledi. Sonra klübün stadyumunu da satın alıp şirketinin ismini koydu (King Power Stadium).

Premier League’e çıktıklarında taraftarlara £180 milyon harcayıp takımı ilk beşe sokacağı sözünü vermişti. Çoğu kimse onu ciddiye almadı, ama 2 yıl içinde (ve sadece £60 milyon harcayarak) şampiyonluğa ulaştı. O zaman bahisçiler Leicester City şampiyonluğuna bire 5.000 veriyorlardı.

Şampiyon olunca, Vichai oyunculara 19 adet mavi (klübün forma rengi) BMW i8 ve o gece Londra gazinolarında harcamaları için £1.000 hediye etti. Cömertti. Leicester’daki bir çocuk hastanesine £2, üniversiteye £1, kentin diğer hayır kurumlarına £1 milyon bağış yaptı. 60. doğum gününde (61’i görmedi) taraftarların hepsine bedava sosis ve bira dağıttı, 60 kombine hediye etti. Bilet fiyatlarını düşük tuttu, deplasman maçlarına ucuz götürdü. Ölmeden birkaç hafta önce £100 milyonluk yeni bir antreman tesisinin inşası için izin almıştı.

1989 yılında duty free şirketi King Power’ı kurmuştu. Tek bir mağazadan birkaç yıl içinde uluslararası iş insanlığına yürüdü. King Power daha sonra Asia Aviation’ın (Thai Air Asia) %39’unu satın aldı. Vichai’nin en sevdiği içki £200’lük kırmızı St Émilion şarabıydı, soğuk içerdi. Budistti. Oyuncularını kutsaması için klübe budist rahipler bile getirmişti.

O gün West Ham maçından sonra havalanan helikopteri stadyumun yanında düştü. Olnl birlikte iki yardımcısı, ortağı ve pilot da hayatlarını kaybettiler. Taraftarlar stadyuma yüzbinlerce çiçek bıraktı. Ona “boss” diye hitap ederler, hep şakacılığı, devamlı gülümsemesi ve bilgeliğinden bahsederlerdi. Leicester City tarihine geçti.

persembe

You must be logged in to post a comment.