• persembe@persembe.com

TU – 18 Kasım

TU – 18 Kasım

4 yıl önce (2016) bugün, Trump seçim kampanyasının ortasında rezil olmaktan korkup kurduğu yutturmaca üniversite (artık yok) öğrencilerinin açtığı dava mahkemeye gitmeden $25 milyon ödemeye razı oldu.

Jüri seçimine 10 gün kalmıştı ama baktı ki bir avuç öğrenci yüzünden hem davayı hem de seçimi kaybedebilir, ödeyiverdi. Aslında bir avuç öğrenci değildi. 7.000 öğrenci, nasıl Trump gibi emlâk kralı olacaklarının anlatıldığı agresif satış kampanyalarından sonra adam başı $35.000 ödeyip karşılığında birkaç palavra online derse girdikten sonra dolandırıldıklarını anladılar. Trump’ın kendi satış elemanları bile sonra her şeyin tam bir yalan olduğunu itiraf ettiler. 2004’te kurulan üniversite de 2010’da kapandı.

Trump daha sonra seçim kampanyasında yaptığı bir konuşmada davaya bakan Meksika asıllı hakimin nefret kustuğunu söyleyip ırkçılıkla suçlandıktan sonra “sözlerim yanlış anlaşıldı” dedi. Sonra biz de dünyanın 6 farklı yerindeki 6 farklı ülke vatandaşı akademisyenle yaptığımız bir online sohbette bu 3 sözcüklü ifadenin her dilde var olduğuna ve sadece politikacılar iin keşfedilmiş olduğuna kanaat getirdik.

My words have been misconstrued
Le mie parole sono fraintese
Mina ord missförstås
Mes paroles sont mal comprises
Meine Worte werden missverstanden

Sanki hepsi aynı bülbülün “tweet”i…

persembe

You must be logged in to post a comment.