• persembe@persembe.com

theglobe.com

theglobe.com

22 yıl önce (1998) bugün, dot.com çılgınlığının daha başındayız. Theglobe.com hisseleri $9’dan halka açılıp ilk gün $97’ye kadar çıktıktan sonra $63,50’den kapattı (+%606). 2 yıl sonra 10 cent’in altındaydı.

Stephan Paternot ve Todd Krizelman Cornell’de okurken üniversitenin bilgisayar ağında ilkel bir chatroom görüp heyecanlanmışlardı. 1994 Noel’inde $15 bin sermaye toplayıp bir Apple internet sunucusu alarak 1 Nisan’da theglobe.com internet sitesini açtılar. Siteye ilk ay 44 bin ziyaret yapıldı.

Yeni alevlenmekte olan dot.com çılgınlığının coşkusunda, 1997’de $20 milyon daha toplayıp kendilerine yıllık $100 bin maaş bağladılar. Şirketteki paylarının değeri de $500’er bindi. Daha 23 yaşındaydılar.

Halka arz günü hisse fiyatları $9’dan $97’ye çıkarken şirket yaptığı $2,7 milyon ciro üzerinden $11,5 milyon zarar yazıyordu. O gün 3,1 milyon hisse satıldı ve deli piyasa şirketi $840 milyondan değerledi. Theglobe.com sonra bilgisayar oyunları pazarına girip gaming dergileri aldı, online oyunlar satmaya başladı.

2 yıl sonra dot.com balonu patlamaya hazırlanırken piyasa da bu üstün zekâlı (!) çocukları sorgulamaya başladı (2 yıl sonra uyanmışlar). 1999 yılında, CNN Paternot’u bir gece kulübünde manken kız arkadaşı ve parlak vinil pantolonuyla masanın üstünde dans ederken görüntüledi. “Kızı kapattım, parayı kapattım, artık iğrenç ve anlamsız bir hayat yaşayabilirim.” dedi. Haklıydı tabi, parayı ona iğrenç ve anlamsız sözcüklerini keşfeden piyasa vermişti.

2001 yılında dot.com balonu patladığında theglobe.com hisselerinin fiyatı 10 cent’in altındaydı, zaten Nisan ayında Nasdaq kotasyonundan da çıkarıldı.

persembe

You must be logged in to post a comment.