• persembe@persembe.com

Solmaz Amaranth – 14 Eylül

Solmaz Amaranth – 14 Eylül

14 yıl önce (2006) bugün, zamanın en büyük hedge fonlarından biri olan Amaranth Advisors doğal gaz piyasasında $560 milyon kaybettiğini açıkladı ama yatırımcılar fonun 1 hafta içinde batacağını tam anlayamadı.

Fonun yönettiği varlıkların miktarı daha bir ay önce $9,2 milyara ulaşmıştı. Hızır işlemcisi Kanadalı Brian Hunter agresif bir şekilde doğal gaz pozisyonları açıyordu ve 2005 yılının Katrina Fırtınası’ndan sonra yükselen enerji fiyatları sayesinde fon $1 milyar kazanılmıştı. Kayıp açıklamasından daha 3 gün önce fon getirisinin yıllık %25’e ulaştığı reklâm edilerek yeni yatırımcı aranıyordu.

Sonra piyasalar döndü. Doğal gaz fiyatları istedikleri gibi gitmedi fon bir hafta içinde varlıklarının üçte ikisini kaybetti. Ay sonunda da faaliyetleri durduruldu ve yatrımcılara (aralarında emeklilik fonları, bankalar, aracı kurumlar vardı) paralarını çekemeyecekleri duyuruldu. Dört ay sonra ödemeler başladı ve ancak 10 yılda tamamlandı. Daha hâlâ parasını alamayanlar var.

Fonun ismi Yunanca “amarantos” sözcüğünden türemiş ve “solmaz” anlamına geliyor ama muhteşem bir şekilde soldu. Fon, tanıtımlarında hep “multi-strateji” ve hep korunmalı (hedged) olduğunu vurguladı ama bu hafta ne multi-strateji ne de korunmalı olmadığı ortaya çıktı.

persembe

You must be logged in to post a comment.