• persembe@persembe.com

WARREN BUFFETT VE FİNANSAL TABLOLARIN YORUMLANMASI

Mayıs 2021
273 sayfa
Warren Buffett and the Interpretation of Financial Statements: The Search for the Company with a Durable Competitive Advantage
Çeviri: Ergun Unutmaz

 

Buffett ve Clark, Warren Buffett’ın stratejilerinin ana hatlarını hem yeni başlayanlara hem de tecrübeli Buffett Öğretisi uzmanlarına çekici gelecek şekilde ve açık bir biçimde ortaya koyuyorlar. Buffett’ın akıl hocası, Benjamin Graham’ın ufuk açıcı (Finansal Tabloların Yorumlanması, 1937) çalışmasından ilham alan bu kitap; anekdotlar ve usta yatırımcı Buffett’ın kendi sözleriyle finansal tabloların yorumlanmasını sunuyor.

Bir şirketin finansal tablolarını yorumlamakta Buffett’ın basit finansal hesaplamalarını ve yöntemlerini, okuyucular bir kere tamamlayıp bunlarda ustalık kazanınca, yarının kazananı olacak şirketleri bulma (ve her ne pahasına olursa olsun yarının kaybedeni olacak şirketlerinden kaçınma) yolunda kendi başlarına gayet iyi idare edebileceklerdir.

Kaderinde, ykatırım kitapları dünyasında bir klasik olmak olan Warren Buffett ve Finansal Tabloların Yorumlanması kitabı, sürekli rekabet üstünlüğü olan bir şirket arayışındaki yatırımcı için mükemmel bir rehberdir.

İÇİNDEKİLER

KİTAPTAN BİR ALINTI

Faiz ödemelerinin faaliyet gelirlerine oranı bir şirketin içinde bulunduğu ekonomik tehlikenin seviyesi bakımından da oldukça bilgilendirici olabilmektedir. Örnek olarak yatırım bankacılığı işini alın. Bu sektör faaliyet gelirinin yüzde 70’i civarında bir kısmını faiz ödemelerine ayırmaktadır. Dikkatli bir göz 2006 yılında Bear Stearns raporunda faaliyet gelirinin yüzde 70’inin faiz ödemelerine gittiğini, ancak Kasım 2007’de biten çeyrekte, faiz ödemelerinin faaliyet gelirlerine oranının yüzde 230’a sıçradığını yakalardı. Bunun anlamı, aradaki farkı kapatmak için öz kaynaklara dalınacağıydı. Bear Stearns gibi yüksek kaldıraçlı bir işlemde bu felaket demekti. 2008 yılının Mart ayında hisseleri bir yıl önce $170 seviyesinden işlem gören dönemin güçlü Bear Stearns şirketi, JP Morgan Chase  Co. ile hem de sadece hisse başı $10 seviyesinden birleşmeye mecbur kaldı.