• persembe@persembe.com

TEMEL ANALİZ

Uygulamalı Temel Analiz ve Değerleme
Mayıs 2023
328 sayfa

“Doç.Dr. Aysel Gündoğdu, ekonomi ve finans alanında yazdığı değerli kitaplara bir yenisini eklemiş bulunuyor. Bu kitap analiz yapmak yerine çoğunlukla ezberlemeyi öğrenerek yetişen insanlarımıza, ekonomi ve finans alanında gerekli analizlerin nasıl yapılması gerektiğini öğretmeyi hedefliyor. Dünya ve Türkiye ekonomisinin nasıl analiz edileceğiyle başlıyor sonra sektör analizi, firma analizi ve değerleme analiziyle devam ediyor. Temel analiz bölümünde de seçilmiş firmaları temel analize tabi tutarak teoriyle uygulamayı birleştiriyor ve okurlarını temel analiz yapma konusunda tam anlamıyla yetiştiriyor.

Gündoğdu’nun bu önemli kitabını ekonomi, finans, işletme, maliye, ticaret ve benzer alanlarda öğrenim gören öğrencilere olduğu kadar bu konularda verileri ele alarak analiz yapmak isteyen herkese öneriyorum.”

 Dr. Mahfi EĞİLMEZ – İktisatçı, Öğretim Üyesi

“Günümüzde, yani bilgi çağında, bilgiye ulaşma hızımız arttıkça; aynı oranda, rafine ve doğru bilgiye ulaşmak da bir o kadar zorlaştı. Teorik bilgiler yerli yerinde dursa dahi pratikteki uygulama örnekleri ve sübjektif yorumlarla yapılan analizler bin bir farklı yanlışı doğurabiliyor. Oysa tek bir doğru yol var ve Doç.Dr.Aysel GÜNDOĞDU, bir eğitim tadında hazırladığı bu kitabında, okuyuculara rafine ve doğru bilgiyi pratikteki uygulamalarıyla örneklendirerek anlatıyor. Titiz ve uzun bir çalışmanın ürünü olduğuna bizzat şahit olduğum bu kitabın tüm yatırımcılara, öğrencilere ve hatta piyasa profesyonellerine, diğer tüm eserleriyle olduğu gibi, yol gösterici bir ışık tutacağını düşünüyorum.”

Kıvanç ÖZBİLGİÇ – Mühendis, Algo Trader, Matriks Akademi Direktörü

İÇİNDEKİLER

Birinci Bölüm

Temel Analiz ve Aşmaları
1.1 Ekonomi Analizi
1.1.1 Dünya Ekonomisi
1.1.2 Türkiye Ekonomisi
1.2 Sektör Analizi
1.3 Firma Analizi
1.4 Değerleme Analizi

İkinci Bölüm

Temel Analiz Uygulamaları
Uygulama 1: Şişecam A.Ş.
Uygulama 2: Enerjisa Enerji A.Ş.
Uygulama 3: BİM Birleşik Mağazaları

KİTAPTAN BİR ALINTI

Yabancı kaynaklar aslında borçtur. Bu borçlar uzun ya da kısa vadeli olabilir. Bir işletmede yabancı kaynak kullanuldığında bu kaynak bilançoya borç olarak yazılır. Diğer bir ifade ile, yabancı kaynak bir yükümlülüktür. Belirli vadede ve belirli bir maliyet karşılığında kullanılır. Buna karşılık, işletmelerin yabancı kaynak edinmesinde vergi avantajı da söz konusudur. Özellikle faizlerin düşük olduğu ve ekonomik ortamın iyimser olduğu durumlarda işletmelerin özkaynak artırma imkânı olmasına rağmen kredi kullandıkları görülür. Bunun sebebi, çekilen kredinin faizlerinin vergiden düşülmesidir. Böylelikle hem ucuz borçlanmış hem de vergi avantajı sağlanmış olur.