• persembe@persembe.com

TEK KANATLA KUŞ UÇMAZ

Ağustos 2021
406 sayfa

* Hayallerindeki sen, uzun yıllar verdiğin emeklerden sonra ellerinin arasından kayıp gidiyor ve sen “nerede yanlış yaptım” ile “ne yapmalıydım” arasındaki buhranlı yolda mekik dokuyorsun…

* Elindeki kitap; okunan yüzlerce kitap, uzun zaman süren araştırmalar ve yıllarca süren gözlemler sonunda sana geldi…

* Elindeki kitap; tanışılan her meslekten, eğitimden, milletten binlerce insandan; gidilen onlarca ülkeden; hep daha iyisi için çalışarak ve başararak geçmiş bir hayattan sonra süzgecimden geçenler…

* Okuduklarından sonra sık sık sorduğun çözümsüz sorulardan ve seni dibe çeken görünmez problemlerden kurtulacaksın…

* Okuduklarından sonra başarı kanatlarını takacak, kuş kadar özgür olacaksın…

. . . . .

Yaman Törüner, Ankara Mustafa Kemal Lisesi’ni 1966 ve Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nü 1971 yılında bitirdi. 1972 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na Müfettiş Yardımcısı olarak girdi.  1976 yılında Müfettiş, 1979 yılında Uluslararası Kuruluşlar Müdürü, 1981 yılında Banker İşlemler Müdürü, 1983 yılında Londra Temsilci Yardımcısı, 1985 yılında Emisyon Genel Müdür Yardımcısı, 1987 yılında Para Piyasaları ve Fon Yönetimi Genel Müdürü oldu.

Törüner, 1977 ve 1978 yıllarında New York Federal Reserve Bank’ta çalıştı ve eğitim gördü. 1990 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanlığına atandı. 1994 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Guvernörlüğü’ne getirildi. Bu sırada Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası (IBRD) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Türkiye Guvernörü olarak görev yaptı.

Törüner, 1995 yılı sonunda yapılan seçimlerde 20. Dönem Afyon Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Mesut Yılmaz Başbakanlığında kurulan 53. Hükümet’te Dış Ticaret, Eximbank ve Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. Milletvekilliği sırasında, Dış İlişkiler, İç ve Dış Borçlar, Endüstri ve Teknoloji Komisyonları üyeliklerinde bulundu.

KİTAPTAN BİR ALINTI

Çoğu zaman “gizli gündemini” ortaya çıkarmak istediğimiz kişi ya da yönetimlerin kendileri bile gzli gündemlerinin ne olduğunun farkında değildir. Örneğin ailelerin gizli gündemlerine hitap etmek sayesinde Enid Merin ailelere hiç kimsenin satamadığı kadar çok ansiklopedi satabilmişti. Kapılarını çaldığı ailelere “Sanırım evinizde televizyon, müzik seti gibi cihazların bulunduğu bir eğlence merkeziniz vardır. Bir eğitim merkezinizin de olmasını istemez misiniz?” cümlesiyle bu satışı başarmıştı.

Kevin Allen’in MasterCard için bulduğu “Bazı şeyleri para ile satın alamazsınız ama para ile satın alabildiğiniz her şey için MasterCard emrinizdedir” sloganı, MasterCard’ın gizli gündeminin keşfedilmesiyle gerçek olmuştur.