• persembe@persembe.com

SPK LİSANSLAMA SINAVLARINA HAZIRLIK

Mayıs 2011
463

Son 25 yılda küreselleşme paralelinde dünya finans piyasalarında yaşanan gelişmeler, ülkemizde de sermaye piyasasında hızlı bir gelişme sürecini beraberinde getirmiştir. Bununla birlikte sermaye piyasası kurumlarında çalışmakta olan uzmanların faaliyet konuları çeşitli branşlara ayrılmış ve lisans alma zorunluluğu getirilmiştir. Sermaye piyasası lisanslama eğitimlerinde köklü bir yere sahip olan Detay Eğitim çalışanlarınca hazırlanan bu çalışmanın SPK lisanslama sınavlarına hazırlananlar için çok değerli bir kaynak olacağı inancındayım. – Doç. Dr. Nadir Eroğlu (Marmara Üniversitesi, İktisat Bölümü Öğretim Üyesi)

2003 yılından bu yana eğitimlerimizde çözüm ortağı olarak işbirliği içinde çalıştığımız Detay Eğitim”in tecrübeli kadrosu tarafından hazırlanan bu başarılı çalışma için emeği geçen herkese teşekkür etmek isterim. Bu kitabın, SPK Lisanslama Sınavları’na girecek kişiler için, sosyal öğrenme araçlarını da entegre eden yenilikçi yaklaşımıyla, öğrenmeyi kolaylaştırıcı bir kaynak olacağına inanıyorum.Çalışmada emeği geçenleri tebrik eder, sınava girecek adaylara başarılar dilerim. – Ülker Yıldırımcan (Türkiye İş Bankası A.Ş., Yetenek Yönetimi Bölüm Müdürü)

Çalışanlarımızın gelişimine yönelik olarak sunduğumuz geniş yelpazedeki eğitimlerin içerisinde sertifikasyon eğitimleri ayrı bir yer taşımaktadır. Çalışanlarımız, sınavlara hazırlanmak üzere katıldıkları eğitimler yardımıyla aldıkları sertifikalarla, rekabette meslektaşlarından bir adım ileriye çıkmaktadırlar. Bu bağlamda yaptığımız SPK lisanslama eğitimlerinde yoğun olarak yararlandığımız Detay Eğitim”in bünyesindeki eğitimcilerle hazırladığı bu kitap, çalışanlarımızın SPK Lisanslama Sınavları hazırlıklarında etkili bir kaynak olacaktır düşüncesindeyim. Emeği geçenlerin ellerine sağlık. – Gün Çelikkol (Finansbank A.Ş., Eğitim, Gelişim ve Kurumiçi Eğitim Yön. Grup Yöneticisi)

Sektörün gelişimine yenilikçi yaklaşımları ile katkıda bulunan Detay Eğitim’i çalışması için kutluyorum. Güncellik, online kolay erişim öğrenmeyi destekleyici, fark yaratan noktalar. Çalışmanın sınav başarı oranını yükseltmesi inancıyla, emeği geçen eğitim kadrosunu kutluyorum. – Aylin Obalı (Garanti Bankası, Eğitim Birim Müdürü)

İÇİNDEKİLER

BÖLÜM 1: Sermaye Piyasası Mevzuatı, İlgili Mevzuat ve Etik Kurallar
BÖLÜM 2. Menkul Kıymetler ve Diğer Sermaye Piyasası Araçları
BÖLÜM 3: Hisse Senetleri Piyasası
BÖLÜM 4: Tahvil ve Bono Piyasası
BÖLÜM 5: İlgili Vergi Mevzuatı
BÖLÜM 6: Genel Ekonomi
BÖLÜM 7: Türev Araçlar
BÖLÜM 8: Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasalarının İşleyişi’ sayfa