• persembe@persembe.com

MÜKEMMEL PORTFÖY PEŞİNDE

Yatırım Yapma Biçiminizi Şekillendiren Öncülerin Öyküleri, Söyledikleri ve Temel Sezgileri
Ağustos 2023
In Pursuit of the Perfect Portfolio: The Stories, Voices, and Key Insights of the Pioneers Who Shaped the Way We Invest
492 sayfa
Çevirmen: Levent Aydınoğlu

Alanındaki en parlak beyinleri inceleyen bu finans  kitabı, yatırıma bilimsel yaklaşımın gücünü ve sınırlamalarını ele alıyor.

Daniel Rasmussen / The Wall Street Journal

Finans Profesörleri Andrew Lo (MIT) ve Stephen Foerster (University of Western Ontario), Mükemmel Portföy Peşinde adlı kitabı yayınladılar. Kitap, modern yatırım teorisi ve uygulamalarının gelişimine tarihsel bir bakış açısı sunuyor. Eğer bu sizin ilgi alanınıza giriyorsa, şiddetle tavsiye ederim! Kitabın yapısı basit. Yazarlar, modern yatırım teorisi ve pratiğinin önde gelen 10 öncüsünün yaşamlarını ve katkılarını araştırıyor.

Rick Miller / Forbes

Bu kitabın giriş ve kapanış bölümleri arasında, finansın 10 ünlü süper yıldızının her birine kendi bölümleri ayrılmış: Harry Markowitz ve portföy seçimi, William Sharpe ve sermaye varlıklarını fiyatlandırma modeli (CAPM), Eugene Fama ve etkin piyasalar, John Bogle ve endeks yatırımı, Myron Scholes ve opsiyon fiyatlandırması, Robert C. Merton ve opsiyon fiyatlandırması, Martin Leibowitz ve tahvil piyasası; Robert Shiller ve piyasa irrasyonelliği, Charles Ellis ve yatırım endeksi fonları ve Jeremy Siegel ve reel hisse senedi getirilerinin uzun dönem istikrarı.

Warren D. Miller / CPA & CFA, Oklahoma Üniversitesi BBA & MBA

Mükemmel Portföy Peşinde kitabının yazarları şu sonuca varıyor: “Mükemmel portföy arayışı finansal özgürlüğün temelidir – finansal hedeflerinize ulaşma özgürlüğü ve bunun getirebileceği tüm mutluluklar.” Bazıları için bu, bir endeks fonuna sahip olmakla elde edilebilir. Diğerleri içinse, uzun vadede kendini kanıtlamış şirketlerden oluşan bir portföye sahip olmak başarıya giden yol olacaktır.

Biff Matthews / Toronto – Longview Asset Management Başkanı

Ivey Business School’da Finans Profesörü Steve Foerster ve Andrew Lo (MIT), Mükemmel Portföy Peşinde adlı kitaplarında, altı Nobel Ödülü sahibi ve yatırım fonları dünyasında bir yenilikçi de dâhil olmak üzere finans dünyasının en önde gelen isimlerinden bazılarının profillerini çıkararak ve onlarla röportajlar yaparak modern yatırımcılığın hikâyesini anlatıyor. Bu çalışma sayesinde, mükemmel portföyün ne olabileceğini keşfetmemizi sağlıyor ve bugün nasıl yatırım yaptığımız hakkında büyüleyici bilgiler paylaşıyor.

Howard Bailey Financial / Indiana ABD

Mükemmel Portföy Peşinde, portföyleri nasıl oluşturduğumuzun, bunun nasıl değiştiğinin ve zaman içinde bunu neden bu şekilde yaptığımızın erişilebilir ve baş döndürücü bir tarihçesi. Yatırımcılar 60/40 portföy dağılımı etrafında nasıl bir araya geldi ve alternatifler varlık dağılımında nasıl bir rol oynuyor? Bu okunmaya değer kitap, bu soruları ve daha fazlasını ele alıyor.

Jeff Ptak / Morningstar 2022 Önerilen Okuma Listesi Derecelendirme Direktörü – Şikago

MIT Profesörü Andrew Lo, Mükemmel Portföyün Peşinde adlı kitabında, nesiller boyunca yatırımcıları büyüleyen bir soruyu yanıtlamak için Vanguard’ın Kurucusu John Bogle’ın yanı sıra Eugene Fama ve Robert Shiller gibi Nobel Ödülü sahipleri de dâhil olmak üzere yatırım sektörünün öncü kişileriyle görüşüyor: mükemmel portföy nedir? Her bir görüşmeci mükemmel portföyün ne olduğuna ilişkin ipuçları verirken, Andrew Lo sonuçta sonsuza kadar geçerli mükemmel portföy diye bir şey olmadığı sonucuna varıyor.

Bobby Adusumilli, CFA / SJS Investment Services Yatırım Sorumlusu

İÇİNDEKİLER

Yatırımın Kısa Tarihçesi
Harry Markowitz ve Portföy Seçimi
William Sharpe ve Finansal Varlık Fiyatlandırma Modeli
Eugene Fama ve Etkin Piyasalar
John Bogle ve Vanguard Portföyü
Myron Scholes ve Black-Scholes/Merton Opsiyon Fiyatlama Modeli
Robert Merton Türevden Emekliliğe
Martin Leibowitz, Tahvil Gurusundan Yatırım Stratejisine
Robert Shiller ve Akıl Dışı Coşku
Charles Ellis ve Kaybedenlerin Oyununda Kazanmak
Jeremy Siegel, Wharton Büyücüsü
Mükemmel Portföy Nedir?

KİTAPTAN BİR ALINTI

Şimdi yazı-tura yerine hisse senedi fiyat değişikliklerini düşünün. Fama, yazı tura atışlarında olduğu gibi, hisse senetleri fiyatlarında da geçmişteki fiyat modelleri (pattern) ile gelecekteki değişimleri tahmin etmenin olanaksız olduğunu söyler. Bir hisse senedinin fiyatının dün yüzde 1 artmış olması, (para atışının tura gelmesi gibi) bugün artacağını veya düşeceğini göstermez. Fama, ardışık fiyat değişikliklerinin yazı tura oyununa değil de daha çok normal dağılım ya da çan eğrisi benzeri bir olasılık dağılımına uygun düştüğünü göstermiştir.