• persembe@persembe.com

MAESTRO

Kasım 2003
Maestro: Greenspan’s Fed and the American Boom
Çeviri: Canan Feyyat
305 sayfa

“FED”de bugüne dek görev yapan herkesden daha fazla suçlamaya maruz kaldı.”
ABD eski Başkanı Gerald Ford

“Bana göre tavsiyelerine güvenebileceğimiz tek kişi.”
Ronald Reagan döneminin Hazine Bakanı James Baker III

“Ben onu yeniden atadım, o beni görevden indirdi.”
ABD Başkanı George Bush

“Elinizde yol gösterecek bir rehber bile yokken büyük bir iş başardınız.”
ABD Başkanı Clinton”dan Alan Greenspan’e

“Woodward para politikasına ilişkin entellektüel ve siyasi çekişmeleri usta bir kurguyla anlatırken, Greenspan döneminin büyük uzlaşmazlıklarına da ışık tutuyor.”
The New York Times Book Review

Alan Greenspan, 16 yıldır ABD Merkez Bankası Federal Reserve Board Başkanı olarak görev yapıyor.
……….

YAZAR HAKKINDA

The Washington Post’un yönetici editörlerinden Bob Woodward, 30 yıldan bu yana muhabirlik ve editörlük yapıyor. Roman harici 8 ulusal best-seller kitabın yazarı ya da ortak yazarıdır: ABD başkanlarına ilişkin 4 kitap, All the President’s Men (1974), The Final Days (1976), The Agenda (1994) ve Shadow (1999) ve Amerikan Yüksek Mahkemesi üzerine The Brethren (1979), Holywood uyuşturucu kültürü üzerine Wired (1984), CIA üzerine Veil (1987), Pentagon üzerine The Commanders (1991). Tali ve Diana adlarında iki kızı var ve New Yorker yazarı olan eşi Elsa Walsh ile Washington DC’de yaşıyor.

KİTAPTAN BİR ALINTI

Zorlu bir Pazartesi olacağa benziyordu. … Sabah borsa güne düşük başladı, sonra toparlanmaya yöneldi. Greenspan programına aynen devam etmeye karar verdi; ertesi sabah Amerikan Bankacılar Birliği’nin Dallas’daki toplantısında konuşacaktı. Havaalanına gitmek için ofisinden çıktığı sırada, borsa tekrar birkaç yüz puan birden düştü, durum garip görünüyordu. Geri dönüp Washington’da kalmayı düşündü, fakat konuşmasını iptal etmesi yanlış bir mesaj verebilirdi: kriz mesajı. Öğlende Amerikan Airlines‘ın 67 sefer sayılı uçağıyla Dallas’a hareket etti.

Uçakta telefon yoktu, bu yüzden Dallas’a iner inmez borsayı sordu.
“Beş sıfır sekiz puan aşağıda” olduğunu söyledi kendisini karşılamay gelen Dallas FED’in Başkan Yardımcısı.
“Oh, ne müthiş bir toparlanma!” dedi Greenspan. Borsa yalnızca 5.08 puan düşmüştü. Harika!
“Hayır, 508.”
Bu, 1 trilyon dolarlık servetin – hisse senedi piyasasının toplam değerinin %20’sinden fazla – kül olması demekti. …

Ertesi gün, 20 Ekim Salı sabahı, telefonda duyduğu ilk ses “İmdat!” diyordu. Arayan, Reagan’ın Genel Sekreteri Howard Baker’dı. Baker kendisini oldukça yalnız hissediyordu. “Buraya dönmelisin,” dedi. Öteki Baker, Hazine Bakanı, İsveç Kralı’nın davetlisi olarak Avrupa’ya av partisine gitmişti. “Etrafıma şöyle bir baktım, şehirde benden başka hiç kimse yok ve ben bu cehennemde ne yaptığımı bilmiyorum!” diye sıkıştırdı Howard Baker.