• persembe@persembe.com

KAZANMAYI ÖĞREN

Kasım 2018 (2. baskı)
Learn to Earn: A Beginners Guide to Basics of Investing
Çeviri: Levent Cinemre
298 sayfa

Borsada Tek Başına ve Borsayı Yenmek”in yazarları Peter Lynch ve John Rothchild, lise çağı ve üzerindeki herkesi aydınlatacak bir “ilk” ile yeni başlayanlar için bir yatırım ve işletme rehberi sunuyor.

Büyül ölçekli portföylere sahip olanlar da dahil birçok kişi hisse senedi piyasasının nasıl çalıştığı konusunda çok az şey bilmektedir. Lynch ve Rothchild, bunun nedeninin ekonomik sistemin temel ilkelerinin ve hisse senedi piyasasının genel işleyişinin okullarda öğretilmemesi olduğunu söylüyor.

Ne aradığını bilen herkes için her yerde yatırım fırsatları vardır. Ortalama bir lise öğrencisi Nike, Reebok, McDonald”s ve Body Shop’u bilir.  Amerika”da hemen her genç Coca Cola veya Pepsi içmekle beraber çok azının bu şirketlerden birinde hissesi vardır veya onların nasıl satın alınacağı konusunda bilgi sahibidir. Lynch ve Rothchild, Kazanmayı Öğren”de günlük gazetelerdeki hisse senedi tablolarının nasıl okunacağını, bir şirketin yıllık raporunun nasıl yorumlanacağını ve hisse senedi piyasasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini yalın bir dille anlatıyorlar. Lynch ve Rothchild yalnızca yatırım yapma yollarını değil, “yatırımcı” gibi düşünmeyi açıklıyorlar.

……….

Bu kadar profesyonel olup bu konuyu bu kadar basit bir dille anlatabilmesi Lynch’in küçümsenmeyen yeteneklerinden birisidir ve bu nedenle kitaplarını okuyan birçok yeni yatırımcının, uzaktan korkutucu gelen ama gerçekte sermaye piyasalarının en kazançlı yatırım aracı olan hisse senetlerine sıcak bakmalarını sağlamış ve birçok kişinin daha bilinçli tasarrufa yönelmesinin sebebi olmuştur (…) Peter Lynch”in bu kitabında da tavsiye ettiği en önemli şeylerden biri, insanları küçük yaşta hisse senedi tasarrufuna yönlendirmektir. Unutmamak gerekir ki, hisse senedi yatırımı uzun vadeli bir yatırımdır. Küçük yaşta başlanan bu birikim, 10-20 senelik bir sürede başka hiç bir yatırım aracının yanına yaklaşamayacağı bir büyüklüğe ulaşabilir. – Niso Adato, Prim Menkul Değerler A.Ş., Genel Müdür

İÇİNDEKİLER

GİRİŞ: Çevremizdeki Şirketler

1. Kapitalizmin Kısa Tarihi
2. Yatırımın Temelleri
3. Bir Şirketin Yaşamı
4. Görünmez Eller

EK 1: Hisse Seçme Araçları
Kaynaklar
EK 2: Sayıları Anlamak: Bilanço Nasıl Deşifre Edilir?

KİTAPTAN BİR ALINTI

Eğer borsanın gidişatını sürekli olarak öngörebilen birisi olsaydı, ismi dünyanın en zengin insanları listesinin tepesinde, Warren Buffett ile Bill Gates’in üzerinde olurdu. Borsada zamanlama yapmaya çalışırsanız, hisse fiyatlarının dibe vurup yükselmeye başladığı anda boş pozisyonda, zirve yapıp aşağı döndüğü anda da dolu pozisyonda yakalanırsınız. İnsanlar şanssız oldukları için bunun başlarına geldiğini düşünür. Oysa imkansızı gerçekleştirmeye çalıştıkları için olmaktadır.  Kimse borsadan daha zeki değildir.

(…)

Sonuç itibariyle, eğer gençseniz ve zaman sizin tarafınızdaysa, borsadan en çok kazanmak için yapacağınız en iyi şey, bir kenara ayırıp tamamen unutabileceğiniz parayı yatırmak ve kötü zamanda da parayı hisseden çekmemektir. Kötü zamanlar sizi de etkiler ama hissenizi satmazsanız zararınız realize olmaz. Paranızın tümünü yatırırsanız, hisselerinin kazançlarının çoğunun gerçekleştiği o sihirli ve öngörülemez zamanlarda ortaya çıkan kârın tümünden