• persembe@persembe.com

KAPİTALİZMİN SONUÇLARI

Mart 2023
Consequences of Capitalism
429 sayfa
Çeviri: Mustafa Kemal Coşkun

…İkinci bağlantı, kapitalizm ve çevresel felaket arasındadır. Yine bunlar, kapitalist bir politik ekonomi ve sonuçları arasındaki zorunlu bağlantılardır. Altta yatan neden, sürekli sermaye büyümesi ve genişleme ihtiyacıdır. Rekabet, bunu yönlendirir, birçok yönden bunu konuşacağız. Ne yazık ki, ancak, sonlu bir dünyadayız. Sonuçlardan bazıları, yaygın kaynak tükenmesinin yanı sıra iklim değişikliği de dahil olmak üzere yaygın çevre kirliliğini içeriyor. Bu sonuçların çoğu, kapitalizmin kârlılığı azaltan herhangi bir maliyeti dışsallaştırmaya (yani, yükü başkalarına yüklemeye) bağımlılığı nedeniyle ortaya çıkar, dışsallıklar meselesini birkaç hafta sonra konuşacağız. Bu gerilimin altında yatan yaygın sağduyu, yaşam kalitesinin, mutluluğun ve tatminin bir şeylerin edinilmesiyle tanımlanması gerektiği düşüncesidir. Bu, yaygın ve sonsuz tüketim, yenilik, eskime ve israfla sonuçlanır, çünkü bunlar kapitalizmin ürettiği şeylerdir.

Son olarak, neoliberal, finansallaşmış ve küreselleşmiş biçimiyle kapitalizm ile bu biçimden kaynaklanan bir dizi sonuç arasında bir dizi bağlantı vardır. Bunları çok, çok hızlı bir şekilde geçeceğim çünkü zamanımız kalmadı, ama aynı zamanda birkaç hafta içinde bunları da ele alacağız. Sermayenin bu biçimi almasının altında yatan neden, kabaca 1945 ile 1970 arasındaki önceki dönemin sonunda, sermayenin hızla düşen kâr oranlarıyla karşı karşıya kalmasıdır. Sermayenin yeni bir biçime, istila ve birikim için yeni alanlara ihtiyacı vardı.

Sermaye, uygun koşullar altında, gömülü (veya sabit) maliyetlerin niteliğine ve kapsamına bağlı olarak dünyayı dolaşmakta özgürdür. Yani, bir yere ve fabrika ekipmanına çok fazla yatırımınız varsa, dolaşmakta o kadar özgür değilsinizdir. Ancak böyle bir yatırımın yükü altında değilseniz, bir kapitalist olarak daha ucuz ve/veya daha fazla itaatkâr emek, daha ucuz kaynaklar, yeni pazarlar, yarattığınız kirliliği boşaltacak yerler vb. aramak için dünyayı dolaşabilirsiniz.

* * *

KAPİTALİST, İŞÇİNİN TÜM YAŞAMINI SATIN ALIR MI? KESİNLİKLE DEĞİL. BU, KAPİTALİSTLER İÇİN ÇOK PAHALI OLAN KÖLELİK OLURDU; ÇÜNKÜ, DAHA SONRA BAKIM MASRAFLARINI ÖDEMEK ZORUNDA KALIRLAR, GERÇEK KÖLEYİ SATIN ALMAKTANSA ÜCRETLİ KÖLEYİ KİRALAMAK ÇOK DAHA İYİDİR. KAPİTALİST, İŞÇİNİN ÇALIŞMA GÜNÜ OLAN BELİRLİ BİR SÜRE BOYUNCA ÇALIŞMA KAPASİTESİNİ SATIN ALIR. İŞ GÜNÜNÜN UZUNLUĞUNUN UZUN SÜREDİR MUAZZAM BIR SINIF MÜCADELESİ ALANI OLDUĞUNU BELIRTMELİYİM. MARX KAPITAL’İ YAZARKEN, ORTALAMA BİR İŞ GÜNÜ ON ALTI, ON SEKİZ SAAT, HATTA DAHA UZUN OLABİLİRDİ. TARİHSEL OLARAK, ŞU ANDA SEKİZ SAATLİK İŞGÜNÜ VEYA KIRK SAAT HAFTALIK ÇALIŞMA OLARAK DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ MÜCADELE, UZUN, ÇOK UZUN BİR MÜCADELEYDİ. ANCAK BAHSETTİĞİMİZ SÜRECE GERİ DÖNERSEK, TEMELDE KAPİTALİSTİN SATIN ALDIĞI ŞEY, İŞÇİNİN ÇALIŞMA KAPASİTESİDİR, ANCAK ÇALIŞMA GÜNÜNÜN BELİRLİ BİR SÜRESİ İÇİN.

KAPİTALİST AÇISINDAN, BU İŞ GÜNÜ, UZUNLUĞU NE OLURSA OLSUN, İKİ KISMA BÖLÜNMÜŞTÜR. BU, KAPİTALİST AÇISINDAN BÖYLEDİR, KAPİTALİST BU ŞEKILDE DÜŞÜNMESE DE. BUNUN HAKKINDA BIRAZDAN BIR ŞEYLER SÖYLEYECEĞİM. GÜNÜN BİR KISMI, GÜNÜN GEREKLİ EMEK KISMI OLARAK ADLANDIRILAN ŞEYDİR. BU, İŞGÜNÜNÜN, İŞÇİNİN KENDİ MALİYETİNİ YENİDEN ÜRETTİĞİ VE ÜCRETİNİN KENDİSINE ÖDENDİĞİ KISMIDIR.

GEÇERLİ ORTALAMA ÜCRETİ OLUŞTURAN META SEPETİNİN BİR DEĞERİ VARDIR. BİR İŞÇİ, MAL VE HİZMETLERDE BU DEĞERİ ÜRETMEK İÇİN BİR GÜNDE ÇOK UZUN SÜRE ÇALIŞMAK ZORUNDADIR. BU, İŞ GÜNÜNÜN GEREKLİ KISMI. İŞ GÜNÜNÜN BU KISMI TÜM İŞGÜNÜ ILE ÇAKIŞIRSA, HİÇBİR ŞEKİLDE FAZLALIK ORTAYA ÇIKMAZ. BU ÇOK AÇIKTIR. ÇALIŞMA GÜNÜ ON ALTI SAAT İSE, ANCAK BU META SEPETİNİN DEĞERİNİ ÜRETMEK ON ALTI SAAT SÜRMÜŞSE, ARTI DİYE BİR ŞEY YOKTUR.

İŞ GÜNÜNÜN ARTI-EMEK ADI VERİLEN DİĞER KISMI, İŞÇİNİN MAL VEYA HIZMET ÜRETMEYE DEVAM ETTİĞİ ANCAK ÜCRETİNİN ÖDENMEDİĞİ KISIMDIR. BU, ARTI DEĞER ÜRETEN SÜREÇTİR VE KAPİTALİSTİN TÜM KÂRLARININ KAYNAĞIDIR. İŞ GÜNÜ, DIYELIM Kİ, ŞİMDİ SEKİZ SAATTEN OLUŞUYOR, ANCAK İŞÇİ KENDİNİ O ZAMANDAN DAHA AZ BİR SÜREDE YENİDEN ÜRETİYORSA, BUNUN ÜZERİNDEKİ HER ŞEY FAZLALIKTIR. KAPİTALİST BUNUN BEDELİNİ ÖDEMEMİŞTİR VE BU NEDENLE ARTI DEĞERİN VE KÂRIN KAYNAĞI BUDUR. BÜTÜN BUNLAR HEM KAPİTALİSTLERDEN HEM DE İŞÇİLERDEN GİZLİ KAPAKLI İŞLİYOR. KİMSE İŞ GÜNÜNÜ BU ŞEKİLDE GÖRMEZ.

İÇİNDEKİLER

ÖNSÖZ
1. SAĞDUYU, KANIKSANMIŞLIK VE İKTİDAR
2. GÜNCEL SAĞDUYU: KAPİTALİST GERÇEKÇİLİK
3. KAPİTALİZM VE MİLİTARİZM
4. KAPİTALİZM ÇEVREYE KARŞI
5. NEOLİBERALİZM, KÜRESELLEŞME VE FİNANSALLAŞMA
6. DİRENİŞ VE TEPKİ
7. TOPLUMSAL DEĞİŞME
SONUÇ: KAPİTALİZM VE COVİD-19
KAYNAKLAR

KİTAPTAN BİR ALINTI

Her şey para olarak hizmet edebilir. Tarihsel olarak, birçok şey zaman içinde para olarak hizmet etmiştir. Maaş (salary) kelimesini bilirsiniz. Tuz (salt) kelimesinden gelir ve tuz bir noktada bir para biçimiydi. Tarihsel ve başka nedenlerle, taşınabilirlik, dayanıklılık, tutarlı kalite gibi nedenlerle altın ve gümüş gibi şeyler ve bazen bakır ve diğeer değerli metaller, en tipik olraka zaman içinde para olarak hizmet etmiştir. Buradadikkat edilmesi gereken önemli nokta, paranın, evrensel bir eşdeğerinin bu işlevini yerine getirmesidir. Diğer her metanın değeri kendisini parada görebilir.