• persembe@persembe.com

İYİ Kİ BATTIM

Aralık 2014
128 sayfa

Dünyanın en başarısız insanları başarısızlıklarından aldıkları derslerden hep söz ederler. Global başarının simgesi olarak bilinen Steve Jobs, Donald Trump ve Bill Gates bu alanda büyük örnektirler. Çoğumuz elimzidekinin kıymetini ancak onu kaybedince anlarız.

Ben de böyle bir tecrübe edindim ve şükürler olsunki üretim yaptığım dönemde başarısız oldum. Çünkü bugün üretici arkadaşlarımı daha iyi anlıyor ve masanın hem üretici hem de pazarlama tarafında bulunduğum için onlara karşı empati kurabiliyorum. Ders alınan başarısızlık büyük bir kazançtır. Aslında bu kitap bir başarı hikâyesinden çok başarının ilk adımları niteliğindedir.

Yazmaya karar vermemdeki en önemli sebep ise hikâyesini okuduğum onlarca başarılı işadamının ilerleyen yaşlarında yazamaları ve “Keşke daha önce kitap yazacak zamanım olsaydı” demeleridir. Ben de bu sözlei söylememek ve ileriki yıllarda farklı kitaplar yazacak zamana sahip olmak için ilk adımı atıyorum. İşte böyle bir zamanda kitap yazma hayalimi hisseden ve teklifte bulunarak öne alınmasına vesile olan sevgili Özbey Men’e teşekkürü borç bilirim.

Hikmet Eraslan

KİTAPTAN BİR ALINTI

Laleli”nin güç kaybetmesinde, bölgedeki kimi firmaların “ne kazansak kârdır” diyip, bir takım hileli yollara başvurmalarının da büyük etkisi olmuştu. Çünkü özellikle 1990’ların başlarında bazı firmalar aldıkları siparişlerin yerine çürük çarık demeden ne buldularsa çuvallara dlodurup göndermişlerdi.

Yapılan bu yanlışlıkların da etkisiyle laleli genel olarak eski canlılığını yitirmişti yitirmesine ancak Dossi Dosso mağazası mal almaya gelen yabancılarla dolup taşıyordu. Kısa sürede Rusya ve Ukrayna”da butik sahibi olan altmışa yakın firmaya bayilik verilmiş, bu ülkelere düzenli olarak ihracata başlanmıştı. En önemli iş kolu olan free shop işletmesiliğinden çekilen Meteor Şirketler Grubu, yeni bir sektörde tekrar atılıma geçmişti. Mağaza, o dönemde hiç de azımsanmayacak tutarda ciro yapıyor, gelen yabancı alıcı sayısı her geçen gün artıyordu. Ancak Hikmet Eraslan bununla yetinecek gibi değildi. Çünkü büyük bir hırsa kapılmıştı. Daha çok kazanma isteği adeta gözünü karartmıştı. Sattığı ürünleri üretmeye kalkması bir çuval inciri berbat edecekti…