• persembe@persembe.com

HIZLI ÇOCUKLAR

Ocak 2015
Flash Boys: A Wall Street Revolt
Çeviri: Neşenur Domaniç
286 sayfa

Yalancının Pokeri, Bumerang ve Büyük Açık kitaplarının yazarı…

MICHAEL LEWIS’e övgü
“Tiger Woods”u niçin izliyorsam Michael Lewis”i de aynı nedenle okuyorum. Asla öyle oynayamayacağım. Fakat dehaların neye benzediğini sürekli hatırlamak iyi bir şey.” – MALCOLM CALDWELL, New York Times Kitap Değerlendirmesi

HIZLI ÇOCUKLAR’dan
2013 yazına gelindiğinde dünya finans piyasaları sıradan yatırımcılarla yüksek frekans traderlarının karşılaşma sayısını maksimize edecek düzenlenmişti – sıradan yatırımcıların aleyhine ve yüksek frekans traderları, borsalar, Wall Street bankaları ile online brokerlik firmaları lehine. Bu karşılaşmaların etrafında yekpare bir ekosistem oluşmuştu.

İÇİNDEKİLER

GİRİŞ
DÜNYADAKİ PENCERELER
BİRİNCİ BÖLÜM
GÖZLERDEN SAKLI
İKİNCİ BÖLÜM
BRAD’İN SORUNU
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
RONAN’IN SORUNU
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
AVCININ İZİNDE
BEŞİNCİ BÖLÜM
YÜKSEK FREKANSLI ALIM SATIMA MAKYAJ
ALTINCI BÖLÜM
MİLYARLAR WALL STREET’TEN NASIL GÖTÜRÜLÜR
YEDİNCİ BÖLÜM
TEK KİŞİLİK ORDU
SEKİZİNCİ BÖLÜM
ÖRÜMCEK VE SİNEK
SONSÖZ
BİSİKLETLE WALL STREET”İN İZİNİ SÜRMEK

KİTAPTAN BİR ALINTI

Chicago’dan gelriken uçakta vaktin çoğunu uyuyarak geçirmişti. Uçaktan indiğinde koyu renk takım elbiseli üç adamın körüğün çocuk arabaları ve tekerlekli iskemlelere ayrılmış bölgesinde beklediğini gördü. Kimliğini teyit ettiler, FBI’dan olduklarını bildirdiler, onu kelepçelediler, ceplerini aradılar, sırt çantasını alıp sakin olmasını söylediler ve sonra diğer yolculardan ayırdılar. Bu son hareket büyük bir bşarı sayılmazdı. Sergey 1,82 boyundaydı ama yalnızca 63 kilo civarındaydı. Onu saklamak için yalnızca yana çevirmek yeterliydi. Bunların hiçbirine direnmedi ama gerçekten şaşırmıştı. Siyeh giyimli adamlar ona suçunu söylemeyi reddetti. Tahmin etmeye çalıştı. İlk tahmini bir başka Sergey Aleynikov ile karıştırılmış olmasıydı. İkincisi, o tarihte Citadel’in dava ettiği yeni işvereni Misha Malyshev’in karanlık işler yapmış olabileceğiydi. İki tahmini de yanlıştı. Suçunu ancak uçak boşaldıktan ve onu Newark Havaalanı’na götürdükten sonra söylediler: Goldman Sachs’ın sahip olduğu bilgisayar kodunu çalmak.