• persembe@persembe.com

HEDGE CAMBAZLARI

Haziran 2015
Hedge Hogging
Çeviri: Neşenur Domaniç
399 sayfa

Hedge Cambazları son yıllarda yayınlanan en öğretici, hayranlık uyandırıcı ve eğlendirici kitaplardan biri. Efsanevi Wall Street yatırımcısı ve üst düzey yöneticisi Barton Biggs, bu kitabında profesyonel yatırımcıların yanısıra, bu çılgın ve fazlasıyla rekabetçi dünyaya özgü acı ve sevinçleri izlenimsel bir bakışla yansıtıyor.

Kitap yatırım dünyasındaki kadın ve erkeklerin başarılarını ve başarısızlıklarını anlatıyor. Onların ahlâk kurallarını su yüzüne çıkartıyor, farklı yaşam tarzlarını ve faaliyet kalıplarını betimliyor. İnanılmaz derecede gergin ve takıntılı yatırımcıların maceralarını, çektikleri sıkıntıları, tuhaflıklarını ve yaşadıkları stresleri de aktarıyor. Hedge Cambazları yatırım dünyasında ayakta kalmak için birbirlerini ve diğer yatırımcıları avlayan şaşırtıcı, güvensiz fakat büyüleyici karakterler.

Biggs, Yale’de Robert Penn Warren’in öğrencisi olarak İngilizce ve Yaratıcı Yazarlık öğrenimi gördü. Kitabında gerçek adlarıyla veya isimlerini gizleyerek çok sayıda gerçek kişiye yer vermesine rağmen, zaman zaman kurgusal karakterler de kullanmış. Bütünüyle düşsel olmasına rağmen gerçekten olan tuhaf öyküler dışında yazılanlar tümüyle abartısız. Yatırım maceraları ve bireysel yolculuklarla ilgili öykülere, hem zaferlere hem de felâketlere yer vermiş ama hiçbir soruyu yanıtlamayıp, yalnızca geçmişe dönük akıl yürütmüş.

Kitap Biggs’in kendi fonunu kurduğu sırada yaşadığı kimi ddeneyimleri içermesine rağmen, nasıl yatırım yapılacağını veya bir hedge fonunun nasıl kurulacağını anlatmıyor. Bununla birlikte başkalarının – yatırım dünyasında ayakta kalma mücadelesi verirken neler yaptıklarını anlatan bölümler içeriyor ve modern bir portföyde hedge fonlarından nasıl yararlanılabileceğine dair bir model sunuyor. Kaçınılmaz olarak Biggs’in yatırım konusundaki eğilimleri su yüzüne çıkıyor.

Uygulamalı deneyim benzersiz bir öğretmendir ve Barton Biggs Wall Street’in iyi ve kötü günlerini görmüş ve yaşamış az sayıda kişiden biridir. Biggs bu kitapta genel olarak profesyonel yatırım dünyasını, özel olarak da hedge cambazlarını anlatıyor. Yazarı kadar çekici, açık sözlü ve entellektüel açıdan etkileyici bir kitap olan Hedge Cambazları, fiilen hem Wall Street’in piyasayı elinde tutan ofislerinin ve yemekli toplantılarının, hem de hedge fonlarını fazlasıyla rekabetçi ve kazançlı dünyasının üzerindeki perdeyi kaldırarak nadir görülebilecek bir içeriden bakış sunuyor.

Barton Biggs otuz yılını Morgan Stanley’de geçirdi. Bu dönemde Morgan Stanley’in araştırma bölümünü kurdu ve bölümü dünyanın en iyilerinden biri yapacak şekilde yönetti. Şirketin yatırım yönetimi bölümünü de yine Biggs kurdu ve otuz yıl boyunca yönetim kurulu başkanı olarak hizmet etti. 1990’ların ortalarına gelindiğinde, Morgan Stanley Aktif Yönetimi bünyesinde her yıl tüm rakiplerinden çok daha fazla sayıda yeni kurumsal hesap katıyordu. Biggs bu dönemde Institutional Investor dergisindeki anketlerde çeşitli defalar ABD”deki bir numaralı yatırım strateji uzmanı oldu ve ardından 1996 ile 2003 arasında en üst sıradaki küresel strateji uzmanı seçildi. Morgan Stanley’in Dean Witter ile birleştiği 1996 yılına kadar şirketin beş icra kurulu üyesinden biriydi. Biggs Haziran 2003”te iki meslektaşıyla birlikte Morgan Stanley”den ayrılıp, 2003 yılının en büyük yeni hedge fonu olan Traxis Partners”i kurdu. Traxis halen bir milyar doların üzerinde bir fonu yönetiyor. Biggs tüm önemli ülkelerde çeşitli tartışma toplantılarında konuşmuş ve CNBC ve diğer programlara 300”ün üzerinde katılım göstermiştir.
……….

“Barton Biggs piyasaları, Wall Street sahnesini izleyen diğer tüm gözlemcilerden daha müthiş bir tarz, açıklık ve kavrayışla anlatıyor. Yeni kitabı Hedge Cambazları’ nda hedge fonları ve yatırım dünyasına ilişkin pek çok değerli bilgi verirken bile muazzam eğlendiriyor.” – David F. Swensen Yale Üniversitesi Baş Yatırım Sorumlusu

“Teknoloji balonunun zafer günlerinden bu yana yatırım tehlikeli bir iş haline geldi. Aynı şey hızla büyüyen hedge fonu sektörü için de geçerli. Biggs, Hedge Cambazları’nda bu fonlara yatırılan muazzam miktarlar konusunda karar veren kişiliklerin ve egoların sahne arkasındaki görünümlerine büyüleyici bir bakış getiriyor. Kitap muhteşem. Kişisel anekdotlar ve içeriden birinin içeridekilerle ilgili eleştirsel görüşlerini içeriyor. Bu kitabı okuduktan sonra Wall Street’ te hiç kimseye bir daha asla para vermemeyi bile düşünebilirsiniz.” – Addison Wiggin, Agora Financial LLC, New York Times’ın en çok satanlar listesindeki The Demise of the Dolar’ın (Doların Vefatı) yazarı ve Empire of the Debt (Borç İmparatorluğu) yazarlarından.

Efsanevi kişiliklerle sohbet edip, sahne arkasında fiilen neler olduğuna ilişkin çıplak gerçeği öğrenme fırsatı nadiren elde edilir. Hedge Cambazları böyle bir fırsat sunuyor; Barton Biggs genel olarak yatırımlarını, özel olarak da hedge fonlarını ve vurduğunu-yut anlayışının egemen olduğu acımasız yatırım dünyasında en iyi para kazanma fırsatlarını nasıl bulup yararlandığını anlatırken, kendisiyle birlikte Wall Street dünyasına adım atmanızı sağlıyor.

İÇİNDEKİLER

BİRİNCİ BÖLÜM
Triangle Yatırım Kulübü”nde Akşam Yemeği:
Karanlık Yatırım Ormanında Gezinti
İKİNCİ BÖLÜM
Yeni Hedge Cambazları Altın Çocuk Olabilirler:
Ama Kanları Hâlâ Kırmızı Akıyor
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Petrolde Açığa Satış: Kabak Bizim Başımıza Patlıyor
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Açığa Satış Hanım Evlâtlarına Göre Değil
BEŞİNCİ BÖLÜM
Hedge Fonu Kuruyoruz: Umutsuz, Çılgın Bir Macera
ALTINCI BÖLÜM
Turne Cefası: Kan, Ter, Yorgunluk ve Gözyaşları
YEDİNCİ BÖLÜM
Nihayet Başlıyoruz:
Anılar ve Kuşkular Yakamızı Bırakmıyor
SEKİZİNCİ BÖLÜM
Hedge Cambazları Her Boyuta ve Her Şekle Girebilir
DOKUZUNCU BÖLÜM
Seküler Piyasa Döngülerinin Şiddeti
ONUNCU BÖLÜM
Yatırımları Ayakta Tutma Mücadelesi:
Yalnızca Benciller veya Aptallar Tepe ve Dip Noktalarının Peşine Düşer
ON BİRİNCİ BÖLÜM
Bir Kuşaktan Diğerine: Bismarck ve Yale Vakfı
ON İKİNCİ BÖLÜM
Doğanın Gizem, ve Grup Kararının İşe Yaramaması
ON ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
İnternet Balonu: Yine de Klimayı Tercih Ederim
ON DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Büyük Yatırım Yöneticileri Ateşli ve Disiplinli Çılgınlardır
ON BEŞİNCİ BÖLÜM
En Son Performansınız Kadar Sevilirsiniz
ON ALTINCI BÖLÜM
Bir Servet Kazandığınızda Onu Nasıl Elinizde Tutabilirsiniz?
ON YEDİNCİ BÖLÜM
Üç yatırım İnancı: Büyüme, Değer ve Bilinemezci
ON SEKİZİNCİ BÖLÜM
Büyüklüğün Yarattığı Sorunlar
ON DOKUZUNCU BÖLÜM
Balonlar ve Gerçek Müminler
YİRMİNCİ BÖLÜM
İlâhi Müdahele mi İçerden Enformasyon mu?:
Kanınızı Donduracak Bir Öykü
YİRMİ BİRİNCİ BÖLÜM
John Maynard Keynes:
İktisatçı, Hedge Fonu Yöneticisi ve Büyüleyici Bir Karakter
Sonuç
Önerilen Okumalar

KİTAPTAN BİR ALINTI

Piyasanın ruh halini değerlendirken dikkate aldığım bir ölçüt daha var. Kişisel , insani gösterge. bazı insanların borsadaki trene tam sona ereceği sırada katılmak gibi tuhaf bir kabiliyetleri vardır. Ortağım Crril’in kayınvalidesi de bu olağanüstü değerli özelliğe sahip görünüyor. Çekici, akıllı bir kadındır ama bir borsa insanı değildir. Yine de piyasayla genel bağlantıları olan insanlarla görüşür ve neler konuşulduğunu öğrenir. yeterince bilgili olmadığı için Cyril’in işlerine müdahele etmek istemez, bu yüzden yalnızca gerçekten büyük ve yaşamsal öneme sahip bir trendi kaçırdığına ilşkin bir kanaat edindiğinde, bunu Cyril”e iletir. Geçen birkaç yıl içinde üç kez, zirveye çıkma sürecinde olan bir yatırım aracıa dair düşüncesini onunla paylaştığını biliyorum.

Sonuncusu Aralık 2004’teydi. Bir Pazar gecesiydi. (…) “Bana sanki dolar biraz daha düşecekmiş gibi geliyor. Düşerse yeni bir Avrupa seyahatinin maliyetini nasıl karşılayacağız? Sence biraz Euro almalı mıyım?”

Orada bulunan Cyril”in eşi Olivia gülmemek için kendini zor tutuyordu.
Cyril, “Ooo, niçin böyle düşünüyorsun?” diye karşılık vermişti.
“Çünkü herkes böyle söylüyor.”

Cyril ertesi gün bu konuşmayı bize anlattı ve euro bir hafta sonra zirveye çıktı ve ardından düşmeye başladı. “Evet,” dedim, “sanırım yeni ruh hali ölçütümüz kayınvalideni bir karşıt yön göstergesi olarak kullanmalıyız, fakat eğer gerçekten bu kadar iyiyse, ona çok iyi davranmalısın. Olivia”ya söyle gülmesin. (…)”