• persembe@persembe.com

HAREKET YÖNETİMİ

Ocak 2001
Action Management
Çeviri: Elvin Akbulut
212 sayfa

Değişim yönetimi üzerinde bu kadar çok konuşmamıza rağmen, onu gerçek anlamda yönetemediğimizi farkedemedik.  Hareket Yönetimi, dünya çapında global deneyimleri doğrudan doğruya kaynağından aktararak, değişimle başa çıkmak ve başarılı kurumsal dönüşümler yaratmak isteyen işletmelere pratik hareket stratejileri ve uygulama yöntemleri sunuyor.

Hareket Yönetimi’nin yazarları Redwood, Goldwasser ve Street, araştırma şirketi MORI”nin dört kıtada, 14 ülkede, 500 çokuluslu şirketle gerçekleştirdiği Küresel Hareket Anketi’nin sonuçları ve ortaya koyduğu değerli deneyim birikiminden ortaya çıkarak, yüksek teknolojiden finans hizmetlerine, petrol ürünlerinden sağlığa kadar değişik endüstrilerdeki başarılı hareket projelerini inceliyorlar.  Küresel Hareket Anketi”nin NYNEX, Braun, British Airways Engineering, Kawasaki Heavy Industries, LSG/SkyChefs ve daha birçok şirkete ilişkin bulgularını aktarıyorlar.

Hareket Yönetimi kurumsal hareketin plânlanması, kaynak tahsisi, liderlik misyonu ve seferberlik ilânı da dahil olmak üzere hareket yolu üzerindeki şirketlerin en sık karşısına çıkan 10 zorluğu tanımlıyor.  Her bölüm dikkate alınması gereken ipuçları veriyor ve Shell Information Systems, Neiman Marcus Group, Barclaycard gibi şirketlerin hareket yollarını nasıl kullandıklarını örneklerle aktarıyor.

Hareket Yönetimi dört hareket yolu belirliyor: Sprint, yüksek atlama, dekatlon ve maraton.  İster kısa ve hızlı ister uzun ve geniş olsun her yol, her düzeydeki değişimin üstesinden gelirken karşımıza çıkacak hareket karmaşıklığını ve süresini ortaya koyuyor.

Hareket Yönetimi sizi, hareket sürecinin başından alıp sonuna kadar götürüyor;ve bu dört hareket yoluyla kısa ve uzun dönemdeki hedeflerinize ulaşmanıza rehberlik ediyor.

Pratik tavsiyeler ve gerçek hayatta denenmiş stratejilerle, yöneticilerin gerçek dünyadaki sorunlarını ele alıyor.

Gerçek dünyada yerinde saymanın geri kalmak demek olduğunu, şirket satın alma, genişleme ve küçülme gibi hareketlerin iyi yönetilmediği takdirde şirketi nasıl mahvedebileceğini anlatıyor.

Hareket Yönetimi’nde:

Büyük bir değişimi yönetirken gereksindiğiniz denenmiş, gerçekten faydalı yöntem ve fikirleri bulacak, Siemens, Bristol-Myers Squibb, Neiman Marcus ve daha birçok şirketin hareket plânlarını göreceksiniz.

……….

Bugünün örgütlerinde değişimi uygulamak ve sürdürmek için yeni bakış açıları ve pratik tavsiyeler sunan gerçek bir “Nasıl yapmalı?” kitabı… Stephen, Simon ve Charles iş hareketlerinden istediğiniz sonucu alabilmeniz için tam olarak ne yapmanız gerektiğini gösterirken danışman kimliklerinden sıyrılıyorlar. – Reid Cline, Başkan Yardımcısı, Uluslararası Satın Alma, Walt Disney Company

İnternetin ön plânda olduğu bir dünyada, örgütlerin neredeyse bir gecede dönüşüme girmeleri büyük önem kazandı, bu oyunun adı ise hareket… Yazarlar derinlemesine bir değişimin nasıl yaratılacağını gösteriyor, fikirlerini hareket yüklü işletme dönüşümlerinin gerçek vaka analizleriyle örneklendiriyorlar. – David W. Crain, Dr., Stratejik Plânlama Yöneticisi, Fluor Corporation

Değişimi yönetmeye çalışırken gazabına uğrayabilirsiniz ya da bu kitaptaki pratik teknikler ve deneyimleri özümseyerek örgütlerinizde performansı artırmak için kullanabilirsiniz. – Eric Paul, İnsan Kaynakları Yöneticisi, Latin Amerika Bölgesi, Motorola Yarıiletken Ürünler Bölümü

Başarılı bir örgütsel/kültürel değişim, şirket evliliği ya da şirket alımı gerçekleştirmek konusunda yazılmış ciddi bir kitap.  Bunu isteyen herkesin okuması gerek. – Fidencio M. Mares, Başkan Yardımcısı, İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim, Beckman Coulter, Inc.

Değişimi kendisi için bir tehdit değil rekabet avantajı olarak görmek isteyen yöneticilerin ellerinin altındaki yöntemlere çok yararlı bir ekleme. – Peter Hawtin, Kurumsal Değişim Yöneticisi, British Aerospace

Araştırmacılar kadar yöneticiler ve müdürler de bu kitabı dikkat çekici, aydınlatıcı ve eğitici bulacak. – Thomah H. Olson, İşletme Doktorası/Doçent, Marshall School of Business, University of Southern California

İÇİNDEKİLER

Richard Pascale”nin önsözü

İŞ HAREKETTİR

 1. Hareket yönetimine çağrı
  2. Hareket hareketin yaptığıdır

YÖNETİM HAREKETTİR

 1. Birinci zorluk – Hareket Plânı
  4. İkinci zorluk – Hareket için kaynak tahsisi
  5. Üçüncü zorluk – Hareket liderliği
  6. Dördüncü zorluk – Hareketi güçlendirmek
  7. Beşinci zorluk – Hareket seferberliği sağlama
  8. Altıncı zorluk – Hareketi açıklama
  9. Yedinci zorluk – Hareketi geliştirme
  10. Sekizinci zorluk – Hareketi bütünleştirme
  11. Dokuzuncu zorluk – Hareket için gerekli teknik donanımı kurma
  12. Onuncu zorluk – Hareket için yeniden enerji kazanma

HAYAT HAREKETTİR

 1. Hareket müdürlerinin hareketteki durumu

SON SÖZ

KİTAPTAN BİR ALINTI

 1. Gün: Her şey hemen eskisi gibi.  Sabah 9 akşam 5.  Benim için hava hoşö bahçemle uğraşmak ve internette sörf yapmak için bir sürü zamanım var.  Şirket müthiş şeyler istemiyorö ben de vermiyorum.  Patronum da vermiyor zaten… Bizden nasıl daha iyi hizmet bekledikleri hakkında bazı yakınmalar duydum.  Tepedekiler bunu her yıl yumurtlar, tam işten çıkarmaları açıklamadan önce.  Benim endişelenecek bir şeyim yok.  Kapı gibi 20 yılım var…
 2. Gün: Şok oldum.  Tepedekiler hepimizi toplantı salonuna çağırdı.  Üst düzey yöneticimiz kalkıp şirketimizin büyük ve yeni bir vizyonu olduğunu açıkladı.  Ana konu “doğru ölçü” idi. – yâni Türkçesi işten çıkarmak – gibi geldi bana.  Allah aşkına şu yönetim neden bizimle yetişkinler gibi konuşmaz ki?