• persembe@persembe.com

DİREKT MODELL

Kasım 2011
Direct from Dell: Strategies That Revolutionized an Industry
Çevirmen: Zeynep Yelçe
211 syafa

1983 yılında, sırf ailesini kıramadığı için kayıt olduğu Teksas Üniversitesi tıp fakültesine başlamak üzere Houston”dan ayrılırken, yerel gazeteye abone toplayarak kazandığı paralarla satın aldığı BMW marka otomobilinin direksiyonundaydı, arka koltukta ise iki tane bilgisayar seyahat ediyordu.  Bilgisayar onun gerçek tutkusuydu ve yakından ilgilendikçe bayiden almak yerine tek tek parçaları birleştirerek kendi bilgisayarını üretmenin çok daha ucuza malolduğunu gördü.  Önce kendi için yaptı, sonra üniversite yurdundaki odasından öğretim görevlilerine, doktorlara, avukatlara, istedikleri özelliklerde bilgisayar satmaya başladı.

Kapısında kuyruklar oluştukça kararını verdi ve ailesinin bütün ısrarlarına rağmen tıp eğitimini, aslında hiç başlamadan aynı yıl sona erdirdi.  Bugün ise, dünyanın ikinci en büyük bilgisayar üreticisi ve pazarlamacısı olan 30 milyar dolarlık Dell Computer Cooperation”ın yönetim kurulu başkanı ve CEO”su.

Dell Computer istikrarlı bir şekilde sektör hızının iki/üç katı oranında büyümeye devam ediyor, son on yılda hisse fiyatları %90,000”den fazla değer kazandı.  Dell, www.dell.com günde 35 milyon doların üzerinde satış yapıyor.

Michael Dell işini daha en başından insanı yanıltabilecek kadar basit bir ilke üzerine kurmuştu:  Yüksek performanslı bilgisayar sistemlerini son kullanıcıya doğrudan satmak.

Bu kitapta Dell Computer”ın başarı öyküsünü ve “direkt modeli”, Michael Dell”in kendi kaleminden okuyacaksınız.  Direkt satışın nasıl işinizin bir çok bölümünde direkt başarıyı dönüştüğünü görecek ve sektörünüz ne olursa olsun Dell tarzını kendi işinizde uygulama yöntemlerini bulacaksınız.

  • Bir şirketin çok fazla sermaye yerine daha ufak rakamlara kurulması neden daha iyidir?
  • Neden çalışanlarınız şirketiniz için rakiplerinizden daha büyük bir tehdit oluşturur?
  • Rakibinizin en büyük gücünü ortaya çıkararak bundan nasıl zayıflık olarak faydalanabilirsiniz?
  • İşinizi sanal olarak bütünleştirmek hızlı olmakla ölü olmak arasındaki farkı nasıl yaratır?
  • Ve daha birçok sorunun yanıtını alacaksınız.

……….

Dell”in öyküsü high-tech efanelerinin kumaşından biçilmiş. – Forbes ASAP

Bilgisayar üreticisi Dell siberçağda bir şirketin nasıl yönetileceğini dünyaya gösteriyor. – Business Week

Kişisel bilgisayar endüstrisinde bir heyecandır gidiyor ve bunu büyük oranda tek adama borçluyuz:  Michael Dell.  Rakipleri onun siparişleri süratle alıp PC”leri üreterek alıcılara teslim etme becerisine sahip olmayı çok isterlerdi.  Ama standardı Dell belirliyor. – USA Today

Dell”i farklı kılan şey, rakiplerin yapılamayacağını düşündükleri ne varsa, tam da onu ypması… Michael Dell”in on yıl sonra hangi noktada olacağını düşünmek insanı ürpertiyor.  Lou Gerstner”in halefinin halefi emekli olduğunda o bilgisayar endüstrisinin enerji kaynağı olacak. – Fortune

Son üç yıldır Dell üretim ve montaj hattının ince ayarını Mercedes”inki kadar iyi hale getirmek için cihad ilân etti.  Sonuç: Dell şu anda high-tech sektörünün en iyi büyüme motorlarından biri. – Business Week

Dominos evlere pizza servisinde neyse, Dell de bilgisayar sektörü için aynı şeydir: Hızlı, güvenilir ve her zaman her yerde hazır. – Time

Müşterinin-yoluyla-yap mantığı Dell için alıcılar ile PC sektöründeki en sıkı ve imrelinen ilişkiyi yarattı. – Business Week

İÇİNDEKİLER

Sunuş “Veli Tan Kirtiş”
Teşekkür
Zaman akışı
Önsöz
Giriş
I. KISIM
1. Dell Modeli”nin doğuşu
2. Sancılar artıyor
3. Zor yoldan öğrenmek
4.Temelimizi bulmak
5. Odağımızı daraltmak
6. Düşünerek adım atmak
7. Sektörde devrim yaratmak.
II. KISIM
8. Güçlü bir ortaklık kurun
9. İşi sahiplenenlerden oluşan bir şirket yaratın
10. Doğrudan kaynağından öğrenin
11. Müşteri odaklı bir felsefe yaratın
12. Güçlü ortaklıklar kurun
13. Ortaklarınızı işinize katın
14. Rekabet avantajı için farklılaşın
15. Bağlı ekonomilerde değişim ile kazanın
SONUÇ

KİTAPTAN BİR ALINTI

1993-1994 arasında geçirdiğimiz zorlu dönemde, beni en çok memnun eden ieylerden biri sorunlarımızı inkâr etmeden ve bahaneler bulmadan, henüz başındayken tanımlamamız oldu.  hatalarımıza doğrudan yaklaşıp, “Bir sorunumuz var ve bunu çözmek zorundayız,” demeye gayret ettik.  Biz yapmazsak başka birinin yapacağını biliyorduk.

Ama bunu başarmak kolay değildir.  Kötü bir haber ya da hayal kırıklığı karşısında geri çekilmek ve durumu düzeltecek bir şey olacağını ümit etmek insanın doğasında vardır.  Fakat genellikle sihirli bir şey olmaz ve inkâr edilerek harcanan zaman aslında çok lazımdır.  Olaylar o kadar hızlı gelişir ki, problemin ne olduğunu hemen bulup anında çözmeye başlamanız gerekir.

Direkt modele dayanan bir işletmede, hoşunuza gitse de gitmese de gerçeklere hemen ulaşırsınız. … Deyimlerimizden biri, “Domuza parfüm sıkmaya kalkışmayın,”dır.  Bununla dile getirmek istediğimiz şu: “Bir şeyi olduğundan farklı göstermeye çalışmayın.”  Gerçek eninde sonunda ortaya çıkacaktır.