• persembe@persembe.com

DİJİTAL VARLIK DEVRİMİ

Blokzincir, Finansı Nasıl Mereziyetsizleştiriyor ve Wall Street’i Nasıl Değiştiriyor?
Ağustos 2023
Digital Asset Revolution
223 sayfa
Çevirmen: Mehmet CoşkunPanayırcı, Alperen Tekin

“Alex Tapscott bizi; dijital varlıkların parayı dönüştürdüğü, finansal piyasaları yeniden tasarladığı ve merkez bankaları dâhil önde gelen kurumları bozduğu finansın sınırlarına götürüyor. Dijital Varlık Devrimi, finans ve iş dünyasının tüm liderleri için bir uyandırma alarmı konumunda.”

—Hon. J. Christopher Giancarlo, ABD Commodity Futures Trading Commission Eski Başkanı ve Digital Dolar Project Kurucu Ortağı

“Piyasalarda, özellikle de dijital varlıkların hızlı ve sürekli evrilen dünyasında başarılı bir trader olmak için kendi araştırmanızı yapmalısınız. İster yolculuğunuza yeni başlıyor ister piyasada deneyimli bir katılımcı olun, Dijital Varlık Devrimi okuma listenizde olmalı. Alex Tapscott’un son kitabı, dijital varlık ekosistemi üzerine orijinal içgörülerle dolu ve gittiğimiz yolun nereye çıktığına dair ilerici tahminler barındırıyor.”

—Scott Melker, The Wolf of All Streets Podcast Sunucusu

“Dijital Varlık Devrimi, Web3 ile dijital varlıkların mevcut yenilikçi teknoloji ve ekonomik ilerleme çağına güç sağlamakla ilişkili rollerini açıklayarak inanılmaz niteliklerdeki potansiyellerini gözler önüne seriyor. Bilhassa dijital varlıkların sınıflandırılmaları, seyri ve evrimi, bu süratli endüstriyi nüanslarının ya da bağlamında gerçekleşenlerin öneminden feragat etmeksizin anlaşılabilir bir çerçeveye oturtuyor. Kesinlikle okunması gerek!”

—Sandeep Nailwal, Polygon Technology Kurucu Ortağı

“Zamanımızın en devrimsel finansal yeniliklerinin temellerini ve hassas noktalarını kavramak adına Alex Tapscott’un Dijital Varlık Devrimi’nden daha iyi bir rehber yok. Kişisel ve küresel finansın hem geleceğini anlamak hem de bu geleceğe yatırım yapmak isteyenler için aydınlatıcı ve öğretici bir eser.”

—Perianne Boring, Chamber of Digital Commerce (Dijital Ticaret Odası) Kurucusu ve Başkanı

İÇİNDEKİLER

DİJİTAL VARLIK DEVRİMİ
KURUMSAL KULLANIM BAĞLAMINDA COSMOS İLE POLKADOT
MÜŞTEREK TAHMİN PİYASALARI VE VAATLERİ
CBDC’LER VE NAKİT PARANIN SONU
STABİL KRİPTO PARALARA GİRİŞ
BLOKZİNCİR TEKNOLOJİSİNDEN VE AKILLI SÖZLEŞMELERDEN İSTİFADE EDEN FİNANSAL TÜREVLER
PETROL, DOĞAL GAZ VE BLOKZİNCİR
NFT’LER

KİTAPTAN BİR ALINTI

Satoshi, dayanıklı para ve ödeme işlemlerini konumlarından bağımsız olarak herkese uygun hale getirmek için bir dijital sistem inşa etti. Satoshi’nin vizyonundaki kripto para topluluğu “açık finans” olarak da tanımlanan DeFi’nin potansiyelini gördü. Ethereum blokzinciri, kolaylıkla entegre edilebilir akıllı sözlşme sistemi sayesinde finansın bu geleceğine can verdi. Topluluk; bağımsız kişilerin bugün kullanılabilen ve sadece ödemeler değil tasarruflar, sigorta, kredi ve daha fazlası da dahil olmak üzere her finansal hizmete açık bir alternatife kolaylıkla giriş yapabileceği, programlanabilir paradan oluşan bir dünya tasavvur etti.