• persembe@persembe.com

BLOKZİNCİR DEVRİMİ

Ağustos 2022
Blockchain Revolution
440 sayfa
Çevirmen: Alperen Tekin

“Bir başyapıt. Blokzincir teknolojisinin günümüzün en baskın küresel problemlerini üstlenebilme potansiyelini incelikle ele alıyor.”

Hernando De Soto; Ekonomist, Peru Özgürlük ve Demokrasi Enstitüsü Başkanı

***

“İnternet bilgi adına her ne ifade etmişse, blokzincir de güven için o anlama geliyor. İnternetin tıpkı ilk dönemlerinde arz etmiş olduğu gibi blokzincirin de her bir şeyi dönüştürme potansiyeli söz konusu. Kitabı okuduğunuzda siz de bunun sebeplerini anlayabileceksiniz.”

Joichi Ito; Medya Laboratuvarı Yöneticisi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

***

“Finansın hudutlarına yapılan bu olağanüstü yolculukta Tapscott’lar blokzincir olgusuna yeni bir ışık tutuyor ve bu teknolojinin gücünü ve potansiyelini neden her birimizin daha iyi anlaması gerektiğine dair ikna edici bir argüman ortaya koyuyorlar.”

Dave McKay; CEO ve Başkan, Kanada Kraliyet Bankası

***

“Blokzincirin vaadi ile tehlikesi; hem herkesin anlayabileceği bir biçimde, hem de engin bir bilgi kaynağından istifade edilerek yapısöküme tabi tutuluyor. Blokzincir Devrimi okuyuculara geleceğin ayrıcalıklı bir tanıtımını sunuyor.”

Alec Ross; Yazar, Geleceğin Endüstrileri

***

“Eğer ki günümüzde açığa kavuşturulması gereken tek bir konu olsaydı, bu konu muhtemelen blokzincir olurdu. Tapscott’lar el ele vererek bu işi kapsamlı bir şekilde başarmış ve böylelikle de konunun heyecanını, potansiyelini ve önemini de herkes adına yakalamış bulunuyorlar.”

Blythe Masters; CEO, Digital Asset Holdings

***

“Bu kitap, Orwell’in 1984′üne has öngörüsel nitelikleri ve Elon Musk’a ait vizyonu tek bir eserin bünyesinde buluşturuyor. Ya okuyun ya da kendinizi nesli tükeneceklerin arasında sayın.”

Tim Draper; Kurucu, Draper Associates, DFJ ve Draper Üniversitesi

***

“Blokzincir radikal bir teknoloji dalgası. Tapscott ise bu sefer yanına oğlunu da alarak tıpkı daha önce birçok kez yapmış olduğu gibi şafak vakti bu dalganın üzerinde sörf yapıyor. Hem de ne sörf!”

Yochai Benkler; Berkman Girişim Hukuku Çalışmaları Profesörü, Harvard Hukuk Okulu

***

“İş dünyasında veya herhangi bir hükümetin içerisinde yer alıyorsanız, blokzincir devrimini anlamanız gerekiyor. Hiç kimse de bu konuda baba ve oğul Tapscott’larınkinden daha kapsamlıca araştırılmış ya da ilgi çekici olan bir kitap yazabilmiş değildir.”

Erik Brynjolfsson; Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Profesörü ve İkinci Makine Çağı’nın Ortak Yazarı

***

“Dijital ekonominin refahın bölüştürülmesine yönelik sahip olduğu gerçek potansiyeli Bitcoin’in altında yatan teknoloji ile nasıl ortaya çıkarabiliriz? Peki, bu niçin yapılmalıdır? Elinizdeki kitap bahsi geçen tartışmanın bağlamında hayati ve güncel bir anlatı teşkil ediyor.”

Douglas Rushkoff; Yazar, Hemen Şimdi Budalası ve Google Otobüsünü Taşlamak

***

“Eskiden teknolojik değişimlerin hayata geçirilmesi bir nesil boyu sürerdi. Şimdi ise göreli bir göz açıp kapayış ile bu değişimlerin hayata geçirilebildiğini görüyoruz. Muhtemelen hiç kimse bu hikâyeyi Tapscott’lardan daha iyi anlatamazdı.”

Eric Spiegel, Siemens ABD Başkan ve CEO’su

***

“Don Tapscott gibi kenarda köşede gözümüzden kaçanlara bakmamız için bizi teşvik eden liderlerin sayısı oldukça az. Blokzincir Devrimi ile Don ve oğlu Alex bize bir öğreti, bir meydan okuma ve geleceği düşünmek için de tamamen yeni bir yol sunuyorlar.”

Bill McDermott; CEO, SAP SE

***

Blokzincir Devrimi, ilgili protokolün tüm yönlerini kapsıyor. Elinizdeki eser tarihin, teknolojinin ve sosyolojinin muazzam bir karışımı. Ele aldığı konu ise zaman içinde baskının icadı kadar önemli olabilecek bir buluş.”

James Rickards; Yazar, Kur Savaşları ve Yeni Büyük Çöküş

***

Blokzincir Devrimi, dijital para dünyası için adeta bir atlas görevi görüyor. Eser mevcut manzarayı ustalıkla betimliyor ve aynı zamanda da daha adil, verimli ve bağlantılı bir küresel finans sistemine giden yola ışık tutuyor.”

Jim Breyer; CEO, Breyer Capital

***

Blokzincir Devrimi, dünyayı değiştiren bu teknolojinin en zaruri ve mutlak rehberidir.”

Jerry Brito, Coin Center İcra Direktörü

***

“Harika. Gerçekten inanılmaz. Gittikçe merkezi hâle gelmekte olan dünyamız için bir katılım modeli olarak Tapscott’ların blokzincir üzerine yapmış oldukları bu inceleme hem ayrıntılı, hem de olağanüstü.”

Steve Luczo; Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, Seagate Technology

***

“Blokzincirin şeffaflığı artırırken aynı zamanda gizliliği de sağlayabilme kabiliyeti adına güçlü bir argüman. Yazarların sözleri ile ifade etmek gerekirse, ‘Nesnelerin internetine bir de nesnelerin defteri gerekli.'”

Chandra Chandrasekaran; CEO ve Genel Müdür, Tata Danışmanlık Hizmetleri

***

“Güvenin merkez üssü dağılmak üzere! Elinizdeki ise merkeziyetsiz güven sisteminin devrim niteliğindeki olasılıkları üzerine okunması gereken en temel kaynak.”

Frank D’Souza; CEO, Cognizant

***

“Yeni ve engin bir teknoloji hareketini tanımlıyor ve bunu da insanların en derin ihtiyacına bağlıyor: Güven. İyice araştırılmış ve kışkırtıcı bir şekilde yazılmış. Her ciddi iş adamının ve politika yapıcının Blokzincir Devrimi’ni okuması bir gereklilik.”

Brian Fetherstonhaugh; Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, Ogilvyone Worldwide

***

Blokzincir Devrimi, kıyıya vurmaya yeni yeni hazırlanan bir teknolojik ilerleme dalgası için kumsalı hazırlıyor.”

Frank Brown; Genel Müdür ve COO, General Atlantic

***

“Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Blokzincir teknolojisinin, internet icat edildiğinden bu yana ortaya çıkmış teknolojiler arasında niçin hızla en önemlilerinden biri hâline geldiğini kapsamlı bir biçimde anlayabileceksiniz.”

Brian Forde; Dijital Para Birimi Girişimi Yöneticisi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Medya Laboratuvarı

***

“Blokzincir teknolojisinin endüstri, finans ve yönetim bağlamlarında bir devrim yapma potansiyeli var. Paranın ve insanlığın geleceği ile ilgilenen herkes için okunması şart bir eser.”

Perianne Boring; Kurucu ve Başkan, Dijital Ticaret Odası

***

“Nesiller arası teknolojinin yaşadığımız dünyayı değiştirdiği böylesi zamanlarda Dan Tapscott (ve şimdi de oğlu Alex) gibi bize istikametimizi açıklayabilen kartograflara sahip olduğumuz için kendimizi gerçekten şanslı hissetmeliyiz.”

Ray Lane; GreatPoint Ventures Yönetici Ortağı ve Kleiner Perkins Fahri Ortağı

***

“Don ve Alex, yeni ve vaatlerle dolu olan bu hudutlarda yollarını bulmaya çalışanlar için nihai el kitabını yazmışlar.”

Benjamin Lawsky, New York Finansal Hizmetler Departmanı Eski Müfettişi ve

Lawsky Group’un CEO’su

***

Blokzincir Devrimi, önümüzdeki dijital çağın aydınlatıcı ve hayati bir manifestosudur.”

Dan Pontefract; Amaç Etkisi kitabının yazarı, TELUS Fikir Lideri

***

“İnternetten beri en fazla heyecanı yaratan bu yeni teknolojiye dair yazılmış kitaplar arasında en iyi araştırılmış, en detaylı ve en aydınlatıcı olanı. Bu kitap olağanüstü bir duruluğun yanı sıra şaşırtıcı derecede geniş ve derin bir içgörüye de sahip.”

Andreas Antonopoulos; Yazar, Bitcoin’de Ustalaşmak

***

Blokzincir Devrimi, merkeziyetsiz ve güven gerektirmeyen bir paranın cesur yeni dünyasını güzel bir biçimde yakalıyor ve aydınlatıyor.”

Tyler Winklevoss; Kurucu Ortak, Gemini & Winklevoss Capital

***

“Küresel ekonomiyi yeniden yaratma gücüne sahip bir teknoloji üzerine büyüleyici ve güven verici bir bakış açısı sunuyor. Adeta bir ganimet bu. Ne kitap ama!

Paul Polman; CEO, Unilever

İÇİNDEKİLER

KISIM I – BİR DEVRİM İSTEDİĞİNİZİ SÖYLEYİN

BÖLÜM 1 – GÜVEN PROTOKOLÜ
BÖLÜM 2 – GELECEĞİN ÖNYÜKLEMESİ: BLOKZİNCİR EKONOMİSİNİN YEDİ TASARIM İLKESİ

KISIM II – DÖNÜŞÜMLER

BÖLÜM 3 – FİNANSAL HİZMETLERİN YENİDEN İCADI
BÖLÜM 4 – FİRMANIN YENİDEN TASARIMI: ÇEKİRDEK VE KENARLAR
BÖLÜM 5 – YENİ İŞ MODELLERİ: BLOKZİNCİRİN BEREKET YAĞMURU
BÖLÜM 6 – NESNELERİN DEFTERİ: FİZİKSEL DÜNYAYA HAYAT VERMEK
BÖLÜM 7 – REFAH PARADOKSUNUN ÇÖZÜMÜ: EKONOMİK KAPSAYICILIK VE GİRİŞİMCİLİK
BÖLÜM 8 – HÜKÜMETİN VE DEMOKRASİNİN YENİDEN İNŞASI
BÖLÜM 9 – BLOKZİNCİR ÜZERİNDE KÜLTÜRÜN AZADI: HOŞ BİR MELODİ

KISIM III – VAAT VE TEHLİKE

BÖLÜM 10 – ENGELLERİN ÜSTESİNDEN GELMEK: ON UYGULAMA ZORLUĞU
BÖLÜM 11 – YENİ DÖNEMDE LİDERLİK

KİTAPTAN BİR ALINTI

Blokzincir ayrıca hükümetlerin finansal hizmetler endüstrisini denetlemedeki rolü hakkında da geniş bir tartışma başlattı. Bir “kamu hizmet kuruluşu” denilince akla devlet tarafından yoğun denetime tabi olan doğal tekeller geliyor. Bununla birlikte blokzincir, riskleri azaltmayı ve şeffaflık ile yanıt verebilirliği vadettiğinden bazı endüstri oyuncuları teknolojinin bizahiti bir düzenleme işlevi gördüğünü öne sürüyorlar. Düzenleyiciler bankaların ve piyasaların iç işleyişine bakabilirlerse, o zaman bazı yasaları basitleştirmeye ve diğerlerini yürürlükten kaldırmaya imkânımız olmaz mıydı? Bu cevaplaması zor bir soru.