• persembe@persembe.com

BİLİNMEYEN BORSA SİHİRBAZLARI

Aralık 2021
Unknown Market Wizards
334 sayfa
Çevirmen: Ali Perşembe

 

Dünyanın en iyi işlemcilerinden bazılarının; piyasalar hakkında nasıl düşündüğünü, işlemcilik hakkında ne bildiğini; nasıl geliştiğini; hangi hatalardan kaçınmayı öğrendiğini; diğer işlemciler için ne tür tavsiyeleri olduğunu öğrenmek istiyorsanız, burada öğretici olan çok şey bulacaksınız.

 • 2 bin 500 dolar ile başlayarak izleyen 17 yılda piyasadan 50 milyon dolar kâr çeken bir üniversite mezunu.
 • 27 yıllık vadeli piyasalar işlemciliğinde, yıllık ortalama yüzde 58 getiri sağlayan eski bir reklamcı.
 • Temel veya teknik analizden yararlanmayan, kendi benzersiz işlemcilik yaklaşımını geliştirerek 83 bin dolarını 21 milyon dolar yapan bir hisse senedi işlemcisi.
 • 13 yıllık meslek hayatında, ilk yılından itibaren hesabı hiçbir zaman yüzde 10’dan fazla erimeyen ve yılda ortalama yüzde 337 kazanç getiren bir vadeli piyasalar işlemcisi.
 • Gün içi al sat stratejisi, hem tek-uzun-pozisyon hem de hedge fonların yüzde 99’undan çok daha iyi getiri/risk performansına ulaşan Çekyalı bir bellboy.
 • 20 yıllık meslek hayatında, istikrarlı işlemcilik başarısı sağlayacak karşıt bir metodoloji geliştirmeden önce ikişer kez yarım milyon dolar kazanıp kaybeden bir vadeli piyasalar işlemcisi.
 • Piyasa gelişmelerine göre otomatik işlem açan kendi yazılımını tasarlayarak 10 yıllık olağanüstü bir getiri/risk performansına ulaşan eski bir deniz piyadesi.
 • Herhangi bir ay sonunda azami hesap erimesi3 yüzde 11’i aşmamış ve yılda ortalama yüzde 280 kazanmış bir vadeli piyasalar işlemcisi.
 • Kendi kendine öğrendiği programlama becerileri ile tasarladığı hisse senedi alım satım sistemiyle son 20 yılda ortalama yüzde 20 kazanan (aynı sure içinde S&P 500’un sağladığı getiriden çok daha fazla) bir müzik bolumu mezunu.
 • Bir zamanlar profesyonel tenisçi olmayı umut ederken neredeyse 10 yıllık bir surede, yılda ortalama yüzde 298 gibi olağanüstü bir getiri sağlayan bir vadeli piyasalar işlemcisi.
 • Yatırım amaçlı uzun pozisyonlarını, piyasa gelişmelerine göre girdiği kısa vadeli zamanlama pozisyonlarıyla birleştirerek hem getiri hem de getiri/risk bağlamında S&P 500 performansını üçe katlayan bir hisse senedi işlemcisi.

İÇİNDEKİLER

SUNUŞ
ÖNSÖZ
TEŞEKKÜRLER
BİRİNCİ BÖLÜM: Vadeli Piyasa İşlemcileri
Peter Brandt: Zayıf Savunulan Güçlü Fikirler
Jason Shapiro: Karşıt
Richard Bargh: Kafa Yapısının Önemi
Amrit Sall: Keskin Nişancı Dev
Daljit Dhaliwal: Üztün Özelliğini Bil
John Netto: Pazartesi En Sevdiğim Gün
İKİNCİ BÖLÜM: Hisse Senedi İşlemcileri
Jeffrey Neumann: Hem Küçük Hem Büyük Hesapçı
Chris Camillo: Hiçbiri
Marsten Parker: Düzenli İşini Bırakma
Michael Kean: Bütünleyici Stratejiler
Pavel Krejci: Profesyonelleri Yenen Bellboy
SONUÇ: 46 Borsa Sihirbazları Dersi
SON SÖZ
Ek1: Vadeli Piyasaları Anlamak
Ek2: Performans Ölçümleri

KİTAPTAN BİR ALINTI

İnsanlar pozisyondan çıktıktan sonra piyasanın kendi yönlerine gittiğini görmekten korktukları için zararları kesmekte güçlük çekiyorlar. Bu bir ego meselesi. Ben de yıllarca aynı hataları yaptım. Bir pozisyona girer, stopumu koyar ve pozisyonun stopuma vurmadan uzunca bir süre zararda seyretmesini izlerdim. Zamanın yüzde 90’ında pozisyonun iyi gitmeyeceğini bilmeme rağmen oturup stop olmayı beklerdim. Bir türlü çıkamazdım, çünkü ben çıktıktan sonra piyasanın başta istediğim yöne gitmesini izlemek zorunda kalacağımdan korkardım. Doğru yöne gidip hedefime ulaştığı da sık sık olurdu. Bu olduğunda sana yanlış şeyi, yani oturup beklemeyi öğretiyor. Sorun şu ki, sadece çıktığın ve pozisyonun hedefe gittiği zamanları hatırlıyorsun; çıktığın ve bunun sana para kazandırdığı zamanları hatırlamıyorsun.