• persembe@persembe.com

BEN BURAYA HAYALLERİMLE GELDİM

Ocak 2012
248 sayfa

“Hayaller öğrenilerek kazanılamaz, ama korkularımızdan dolayı kaybedilebilir. O nedenle hayallerimizden vazgeçmeden cesaretle peşinden gitmemiz gerekir…”
Ertuğrul Kurdoğlu

Özel sektörde geçen 50 yıl…

Ata Holding’in kurucusu Ertuğrul Kurdoğlu, İTÜ’den mezuniyeti ve Karayolları’ndaki mühendislik görevlerinin ardından özel sektörde yerini aldığı 1961 yılından bu yana pek çok büyük işe imzasını attığı 50 yılı ardında bıraktı. 1969 yılında kurduğu Seri İnşaat’la birlikte pek çok farklı kategoride başarılı inşaat işlerini tamamladıktan sonra Ata İnşaat’ta ortaklarıyla birlikte Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin yapımı ile inşaat sektöründeki zirveyi yakaladı ve Grubu finans, gıda teknoloji, moda alanlarında 20’yi aşkın şirketle buluşturdu. Ertuğrul Kurdoğlu’nun biyografisi, kendi deyişiyle ‘her alanda tekamülü elde etmek arzusuyla’ gösterilen çabaların, adanmışlığın, hayalleri gerçek kılma yolundaki başarılardan duyulan hazzın da hikâyesidir… Örnek ve özendirici bir hikâye…

KİTAPTAN BİR ALINTI

Kurdoğlu ailesinin kökleri Karesi Beyliği’ne ve Muslihittin Kurdoğlu’na uzanıyor. Muslihittin Reis, ansiklopedilere adını yazdırmış, Barbaros Hayrett,n’in donanmasına denk güçte bir gemi filosuna sahip, Akdeniz’de tehlike arz eden yabancı gemilere hayat hakkı tanımayan bir levent.  1516’da Yavuz Sultan Selim Mısır seferine çıktıktan bir süre sonra Kurdoğlu, Osmanlı donanmasına katılır ve donanma ganimetlerle İstanbul’a hareket ederken Mısır sularının güvenliği ve koruması kendisine bırakılır. Hakkındaki efsanelerden biri olarak, sevgilisinin Rodos şövalyeleri tarafından kaçırılması üzerine Kanuni Sultan Süleymen’dan izin alarak 400 gemiyle Rodos’u fethedişi anlatılır.