• persembe@persembe.com

BAYKUŞ’UN GÖR DEDİĞİ

Mart 2021
331 sayfa

Elinizdeki kitap bu zamana dek anlatılmayanı anlatmak, gösterilmeyeni göstermek ve hiç yapılmamış bir tartışmanın kapısını aralamak içindir.

Gelin finansal terimlerin karmaşık teorik ifadelerini bir kenara bırakıp, Türev piyasaları bir “gözlük”, fiyat oluşumunu bir “kalem”, opsiyonları ise yabancı bir şehirde mülk edinecek bir kişi örneğinden yola çıkarak anlayalım. Kitap boyunca “Fırsat Maliyeti” kavramından, “Spekülasyon”a, “Tezgah üstünden” “Organize” piyasalara uzanırken, arada “Vix endeksi” ve “Hedge Fonları” gibi bir çok konuya da göz atacağız.

Kitabı okudukça hep birlikte anlayacağız ki, dünyada çok eskiden beri deneyimlenen “Vadeli İşlem” yani bizce “Gelecek” Piyasalar, kötü günler için korunaklı bir sığınak, fiyat risklerini en aza indirmek için kullanılan bir enstrümandır.

Peki Nasıl mı? Bu sorunun cevabını Türk piyasalarına uyguladığımız nesnel güncel ve bilimsel verileri kapsayan örnekler sayesinde, akıcı ve akılcı bir şekilde birlikte bulacağız.

Bundan sonra VİOP kullanıp kullanmamak bilmemekten ziyade bir tercih meselesi olacaktır.

İÇİNDEKİLER

Önsöz
VADELİ PİYASALAR VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KISIM I – EKONOMİYE DAİR TEMEL KAVRAMLAR
KISIM II – VADELİ PİYASALAR VE KORUNMA MEKANİZMALARI
KISIM III – GELECEK KONTRATLAR İLE NASIL KORUNMA (HEDGING) SAĞLANIR?
Sonsöz

KİTAPTAN BİR ALINTI

İthalatçıyız ve ödemelerimizi devamlı döviz üzerinden ve dolar ile yapıyoruz. Bu durum sürekli olarak dolar para biriminde borçlu olmamızı gerektiriyor. Kısaca spot piyasada dolar yoksunuyuz (-1) ve riskimiz ise doların yükselmesidir. Bu durumda yukarıda söylediklerimizden yola çıkarsak: Riskden kaçınmak için korunma stratejisi uygulamalı, gelecek piyasada uzun pozsiyon tutarak dolar gelecek kontratı satın almalı (+1) ve gerçek piyasadaki yoksunluğumuzu dengelemeliyiz. Bu sayede ileride kontrat son günü ile belirlenmiş bir tarihe kadar, dolar kuru bizim için alışını yaptığımız kontratın fiyatından sabitlenecektir ve riskimiz kur riski yerine yalnızca baz riski ile sınırlanıp hedge olacaktır.