• persembe@persembe.com

AKILLI FON YATIRIMCISI

The Intelligent Fund Investor: Practical Steps for Better Results in Active and Passive Funds
Nisan 2024
242 sayfa
Çevirmen: Levent Aydınoğlu

“Önyargıların davranışlarınızı nasıl etkilediğinin farkına varmak ve bunlardan kaçınmak, daha iyi yatırım kararları almanın anahtarıdır. Wiggins bunu ve daha fazlasını yapıyor.”
-TADAS VISKANTA
Abnorma l Returns’ün Kurucusu ve Editörü ve Ritholtz Wealth Management’ta Yatırımcı Eğitimi Direktörü

Fonlara yatırım yapmak kolay değildir. Sayısız seçenekle karşı karşıyayız ve sürekli olarak anlamsız gürültülü ve çalkantılı piyasalarla dikkatimiz dağılıyor. Daha da kötüsü, kusurlu inançlarımız ve davranışsal önyargılarımız, geçmiş performansa yönelik zarar verici bir takıntı ve tematik fonlara yönelik tehlikeli bir cazibe gibi yinelenen ve maliyetli hatalara yol açıyor. Bir çözüm var fonlara yatırım yapmanın daha akıllıca bir yolu.

Deneyimli portföy yöneticisi ve davranışsal finans uzmanı Joe VViggins, Akıllı Fon Yatırımcısı’nda fon yatırımına basitlik ve açıklık getiriyor. Bu büyüleyici ve son derece okunabilir kitabın her bölümü, fonlara yatırım yapmanın hayati bir unsuruna odaklanıyor – yatırımcıların bunu nasıl ve neden kötü bir şekilde yanlış yapabileceğini araştırıyor ve daha iyi sonuçlar için doğrudan, uygulanabilir adımlar sunuyor.

Joe, yıldız yöneticilerle yatırım yapmaktan neden kaçınmamız gerektiğini, aktif ve pasif fonlar arasında nasıl karar vereceğimizi, pürüzsüz performans ve büyüleyici hikayelere karşı neden dikkatli olmamız gerektiğini, riskin neden
volatilitenin çok daha fazlası olduğunu, uzun bir zaman ufkunun önemini ve çok daha fazlasını açıklıyor.

Hikayeler, ampirik bulgular ve deneyimlerin bir kombinasyonunu kullanan Joe, aktif ve pasif tüm fon yatırımcılarına inançlarını yeniden değerlendirmek, önyargılarını anlamak ve daha iyi yatırım kararları almak için ihtiyaç duydukları şeyleri veriyor.

İÇİNDEKİLER

AKILLI FON YATIRIMCISINA ÖVGÜ
SUNUŞ
GİRİŞ
ÖNSÖZ: BİR İNANÇ VE DAVRANIŞ SORUNU
BÖLÜM 1: YILDIZ FON YÖNETİCİLERİNE YATIRIM YAPMAYIN
BÖLÜM 2: AKTİF FONLARIN ÖLÜMÜ (BİR BİÇİMDE) ABARTILMIŞTIR
BÖLÜM 3: İSTİKRARLI FON PERFORMANSI RİSKİ PERDELER
BÖLÜM 4: KARMAŞIK OLANI DEĞİL BASİT OLANI SEÇİN
BÖLÜM 5: BÜYÜK ÖYKÜLER KORKUNÇ YATIRIMLARA NEDEN OLURLAR
BÖLÜM 6: YATIRIM RİSKİ OYNAKLIK DEĞİLDİR, FELÂKET VE HAYAL KIRIKLIĞIDIR
BÖLÜM 7: GEÇMİŞ PERFORMANS, FON SEÇİMİ İÇİN ÇOK KÖTÜ BİR YOLDUR
BÖLÜM 8: VARLIK YÖNETİCİLERİNİN TEŞVİKLERİ YATIRIMCILARIN ÇIKARLARIYLA UYUMLU DEĞİLDİR
BÖLÜM 9: UZUN VADE UFKU FON YATIRIMCISININ EN BÜYÜK AVANTAJIDIR
BÖLÜM 10: EFSANELERİN ÖTESİNİ GÖREBİLMEK VE ÇSY YATIRIMININ PAZARLANMASI
SONUÇ
TEŞEKKÜR

KİTAPTAN BİR ALINTI

Güven bir fon yöneticisinde çok değer verilen bir özelliktir. Piyasanın üzerinde bir performan göstermek için, aykırı görüşleriuygulayabilmek açısından gerekli bir özellik olduğu varsayılır. Ancak bu bir övgüden çok bir uyarı niteliğinde olmalıdır. Öne çıkan fon yöneticilerinde sıklıkla görülen bir özellik olan aşırı özgüven, gereksiz risklerin alınmasına yol açabilir. Bu riskler, özellikle, kişiler uzmanlık alanlarının dışına çıktığında ortaya çıkarlar.