• persembe@persembe.com

Örtbas – 7 Eylül

Örtbas – 7 Eylül

21 yıl önce (1999) bugün, Başkan Clinton’un İskân ve Şehircilik Bakanı Henry Cisneros metresine yaptığı $250 binlik ödeme hakkında FBI’ya yalan söylediği suçunu kabul etti. Savcının olayı araştırması 4 yıl sürdü ve $10 milyona patladı. Olay göründüğünden de pis.

Hikâye, 1992’de Clinton’un seçim kampanyasında başladı. Clinton, Cisneros’u bakan olarak atayacağını ilân edince medya adamın geçmiş çapkınlıklarını ortaya çıkardı (zaten zamanın Hazine Bakanı Clinton ve Cisneros’a “bir çift karı kovalayıcı” diye hitap ediyordu). O sırada Cisneros rutin olarak yapılan sabıka sicil sorgulamasında idi ve yaptığı ödemeler hakkında FBI’ya yalan söyledi. Metresi Linda Medlar’a ödediği $250 bin bir sus payı idi. Üstelik Linda da bu parayla bir ev alıp paranın kaynağını saklamak için kız kardeşi ve kayınbiraderi ile bir bankacılık dalaveresi bile yapmıştı.

Ülkenin başsavcısı Janet Reno 1995 Mart’ında olayı soruşturması için bağımsız müşavir David Barrett’i atadı. Soruşturma üç buçuk yıl sürdü. Linda bankacılık suçu işlemek ve adaleti engellemekten 4 yıl hapis cezası yedi. Cisneros ise mahkemeyle anlaşıp $10 bin cezayla kurtuldu (sonra Clinton affıyla onu da ödemedi).

Bağımsız müşavir 2006’ya kadar soruşturmasına devam etti ama sonunda senato soruşturma için ayrılan ödeneği kesince pes etti. Soruşturma mecburen durdurulunca bir basın bildirisi yayınladı ve “Clinton hükümetinden büyük bir baskı gördüğünü, olayın boyutlarının çok daha büyük olduğunu, raporundan 120 sayfanın zorla çıkarıldığını ve olayın örtbas edildiğini” söyledi. İşin altında nelerin yattığı da bir daha hiç araştırılmadı ve konu bir daha hiç aydınlığa kavuşturulmamak üzere kapandı.

persembe

You must be logged in to post a comment.