• persembe@persembe.com

Nobel ama – 6 Ekim

Nobel ama – 6 Ekim

15 yıl önce (2005) bugün, Ig Nobel Ödülü’nü hadım edilmiş köpekler için geliştirdiği protez testislerle Gregg Miller aldı. Çeşitli ölçü, şekil, ağırlık ve sertlikte geliştirdiği yapma testislerden 150 bin adet satıp yatırdığı $500 bini ikiye katladı.

2005 yılının diğer kazananları Nijeryalı internet dolandırıcıları ve penguenler kaka yaptığında yaratılan basıncı ölçen bir ekip oldu.

Ig Nobel Ödülleri 1991 yılından beri her yıl 10 adet  alışılmadık ve abes bilimsel araştırmaya veriliyor. Amacı insanları önce güldürüp sonra düşündüren başarıyı onurlandırmak ve insanların bilne, tıbba ve teknolojiye olan ilgisini artırmak.

Ödüller her Eylül ayında Harvard Üniversitesi’nin Sanders Tiyatro Salonu’nun sahnesinde ve 1.100 eksantrik davetli karşısında dağıtılıyor. Ödülleri gerçek Nobel Ödülü kazanmış kişiler takdim ediyor. Töreni sadece o salon değil, binlerce kişi de televizyonlarından izliyor. Kazananlar daha sonra MIT Üniversitesi’nde (Massachusetts Institute of Technology) konuları hakkında ders veriyorlar.

Ig Nobel Ödülleri ismi aslında bir kelime oyunu. İngilizcede “noble” sözcüğü asil, soylu demek ve aynı “Nobel” ödülü gibi okunuyor. “Ignoble” sözcüğü ise tam tersi, aşağılık, rezil, aşağı sınıf demek. Ig Nobel Ödülleri ismini böyle “ignoble” sözcüğünden türetmişler.

persembe

You must be logged in to post a comment.