• persembe@persembe.com

Necdet Elmas – 18 Ağustos

Necdet Elmas – 18 Ağustos

59 yıl önce (1961) bugün Türkiye’de ilk kez bir banka soyuldu. Soyan da yine Türkiye’nin ilk gangsteri kabul edilen kibar çapkın Necdet Elmas’tı. Özel kurulmuş 700 kişilik polis ve asker ekipleri ancak 12 gün sonra  ihbar sayesinde onu Darıca’da yakalayabildiler.

Necdet Elmas Konya’da fakir doğup 12 yaşında evden kaçmıştı. Okumadı. Hukuk Fakültesi’ni yarım bıraktı, memur oldu, sonra 7 yaşındaki çocuğunu kansere kaybetti. Çalıp çırptı, içeri girip çıktı.

Sultanahmet Cezaevi’ndeyken kalp rahatsızlığı gerekçesi ile hastaneye sevk edilmişti. Dönüşte askerleri kandırıp Emirgan’a rakıya götürdü, sonra tuvaletten fıydı. Güzel konuşur, iyi giyinirdi, kibardı, çapkındı.

“The Gangbuster of İstanbul” imzasıyla gazetelere mektuplar gönderdi, beceriksiz polisleri eleştirdi. Hatta yeni soygun plânlarını bile anlattı. Neredeyse bir halk kahramanıydı. O gün çalıntı “Şevrole”si ve Sten tabancasıyla Polis Merkezi’nin 30m. yanındaki İş Bankası Kazlıçeşme şubesine girip 165 bin 850 lirayı götürdü (bugünün ₺800 milyarı eder). Yakalanana dek 30 binini kadınlarla yedi.

20 yıl yedi. 1974 affıyla çıktı. Bir ara Beşiktaş’ta büfe işletti, sonra memleketi Konya’ya döndü ve 2017’de Antalya’da öldü.

persembe

You must be logged in to post a comment.