• persembe@persembe.com

Jefferson

Jefferson

169 yıl önce (1851) bugün, ABD Kongre Kütüphanesi’nde çıkan yangında Thomas Jefferson’un kitaplarının üçte ikisi kül oldu.

Kongre Kütüphanesi, 1800 yılında Başkan John Adams’ın “kongreye gerekli kitapların” alınması için $5 bin (bugünün $103 bini) tahsis edilmesini öngören yasayı onaylamasıyla kurulmuştu.

Londra’dan sipariş edilen ilk kitaplar 1801’de gelmiş, kütüphanenin ilk evi olan Washington D.C.’deki Kongre Binası’na yerleştirilmişti. 1802’de tamamlanan ilk katalogda 964 kitap listeleneliyordu. 12 yıl sonra İngiliz ordusu başkente girip Kongre Binası’nı yakınca o zamana kadar birikmiş olan 3 bin cilt kül olmuştu.

Bunun üzerine (1815) Thomas Jefferson kendisine ait olan 6.487 cilt kitap ve gazete arşivini kongreye satmayı teklif etti ve $23.950’ye (bugünün $405 bini) anlaştılar (o da bu parayla borçlarını ödedi). 1851’de çıkan ikinci yangın bu sefer biriken 55 bin kitabın üçte ikisini yok etti.

Jefferson deli gibi okuyan biriydi. Köleleri çoğu zaman Monticello’daki (evi) kütphanesinin yerine çömelmiş aynı anda 20 kitabı okuduğunu anlatırlardı.

İç Savaş’tan sonra Kongre Kütüphanesi fiilen ülkenin ulusal kütüphanesi haline geldi. Bugün dünyanın en büyüklerinden biri olan kütüphanenin Washington D.C.’deki üç devasa binasında 39 milyon kitapla birlikte haritalar, el yazmaları, fotoğraflar, filmler, baskılar, çizimler ve işitsel görsel video kayıtları bulunuyor.

persembe

You must be logged in to post a comment.