• persembe@persembe.com

İlk 707 – 26 Ekim

İlk 707 – 26 Ekim

62 yıl önce (1958) bugün, Pan American Havayolları pilotu Samuel H. Miller, New York’tan Paris’e ilk tarifeli Boeing 707 jet uçuşunu yaptı. Bugünün parasıyla biletler ekonomi sınıfı için $2.300, birinci sınıf için $4.500 idi.

Aralarında sinema oyuncusu Greer Garson’un da bulunduğu 111 varlıklı ve şık yolcu sisli bir havada New Yrok’un Idlewild Havaalanı’ndan (daha sonra JFK olacak) Paris’in Le Bourget Havaalanı’na doğru yola çıktılar. Paris’in ünlü lokantası Maxim’s tarafından hazırlanan konyak soslu sülün servis edilirken birinci sınıf yolcular ayaklarını uzatıyor, şampanyalarını yudumluyor ve tarih yazıyorlardı.

Bu ilk tarifeli yolcu uçağı uçuşu dünya ulaşım sektöründe artık jet çağını başlatacaktı. O zamanlar insanlar uçmak için en şık giysilerini giyer, tüm deneyime hatırlanacak bir etkinlik olarak bakardı. Jet yolculuğunun artık pek cazibesi kalmadı. Bugün eşofmanlı yolcular uçağa sardalya gibi tıkıştırılıp plastik çatallara bırakılıyorlar. Uçuş süreleri kısaldı ama havaalanlarında bekleme süreleri de ikiye katladı.

O gün uçacak olan Boeing 707-121 uçağı daha bir hafta önce Mamie Eisenhower “Clipper America” ismiyle vaftiz etmişti. 8 saat 41 dakika sürecek olan uçuşta (pervaneli uçuş süresinin yarısı) Newfoundland’da durulup yakıt ikmali yapılmıştı.

O uçuştan sonra “Dünyayı küçülttük” diyen Kaptan Miller sonra PanAm’da operasyondan sorumlu başkan vekili olup 1977’de emekli oldu ve 1977’de emekli olduktan sonra 84 yaşında Florida’da öldü. O 707 de 1975 yılında bir uçak kiralama şirketine satıldı. PanAm ise 1992 de kapandı.

O günkü uçuştan önce Miller yine o 707 ile Atlantik Okyanusu’nda 6 kez deneme uçuşu yapmıştı ve son derece deneyimliydi. 12 yıl önce (1946) yine PanAm’a ait bir pırpırla New York’un La Guardia Havaalanı’ndan kalkıp, New Founland’de yakıt ikmali yaparak Londra’ya uçacaktı. Havalandıktan hemen sonra motorlardan bir alev alıp koparak dünyaya düştü. Miller uçağı iniş takımlarıı açmadan Connecticut’ta küçük bir havaalanına indirmeyi başardı. Aralarında Laurence Olivier ve Vivien Leigh’in de bulunduğu 40 yolcunun burnu bile kanamadı.

persembe

You must be logged in to post a comment.