• persembe@persembe.com

Hırs – 30 Ekim

Hırs – 30 Ekim

13 yıl önce (2007) bugün, Merrill Lynch’i batıran CEO Stan O’Neal işten ayrıldı. Tarihinin en büyük zararını açıklamış şirket batarken $91.4 milyonluk yıllık maaşının üzerine ayrılma paketi Merrill hisseleri ve $161.5 milyonluk opsiyonlardı.

O’Neal Alabama’da yoksulluk içinde doğmuştu. Dedesi eski bir köleydi. Tarlalarda pamuk topladı. Babası general Motors’da işe girince kaderi değişti. Üniversite okuyabildi. General Motors’dan aldığı bursal Harvard’da MBA yaptı. 1986’da Merrill Lynch’de işe girdi. Hızla yükseldi, 2003’de CEO oldu. Olur olmaz ilk işi ona en yakın üst düzey yöneticileri kovmak oldu. Hırslıydı ve rekabeti sevmezdi.

1914’ten beri bağımsız başarılı bir yatırım bankası olarak çalışan Merrill Lynch’i Goldman Sachs gibi bir trading güç dinamosu yapmak istiyordu. Şirketin 100 yıllık temkinli kültürünü bir hırs küpüne çevirdi. Yanına İngiltere’de hızla yükselen bir bono işlemcisi olan 39 yaşındaki Osman Semerci’yi aldı. Semerci ondan daha hırslıydı. Kârlar geldikçe eşik altı konut kredileri piyasasındaki risklerini artırdı da artırdı (bir yılda $5 milyardan $55 milyara). O da saray oyunlarıyla yanındakileri işten attı, attırdı. Sonunda kova şirketi batırdılar.

Ekim başında O’Neal Semerci’yi işten attı. Semerci güvenlik memurlarınca ofisten çıkarılırken çekmecesine bantladığı sıralı numaralı $10 binini yanına almayı unutmadı. Arkasından O’Neal da kovuldu. Merrill de kendini Bank of America’nın kollarında buldu.

Hikâye burda bitmiyor elbette. Küresel finans krizinin ortasında Bank of America’ya devlet milyarlarca dolar yardım yaparken üst düzey yöneticileri enfes paketleriyle şaşaalı ofisler yaptırdılar, özel jetleriyle uçup golf turnuvalarına katıldılar, partilerde şampanlara patlattılar. Hepsini yazmaya ömür yetmez.

persembe

You must be logged in to post a comment.