• persembe@persembe.com

Google IPO – 19 Ağustos

Google IPO – 19 Ağustos

16 yıl önce (2004) bugün, Google halka açıldı. $85’le başlayan işlemler günü %18 yükselerek $100.34’ten kapattı. Şirket o gün 22,5 milyon hisse satıp $1.9 milyar topladı ama kolay olmadı:

Google’ın halka açılışı en büyüklerden biriydi ve medyanın dilinden düşmedi. Hem biraz farklı yapıldı hem yanlışlar yapıldı.

Google, herkesin yaptığı gibi işi yüklenicilere bırakıp hisseleri onların istedikleri kurumlara dağıtmalarına izin vereceğine “açık eksiltme” (Dutch Auction) yöntemini seçti. Bu yöntemle herkes almaya razı olduğu fiyat teklifini yaptı ve en düşük başarılı teklif herkesin (daha fazla teklif vermiş olsalar dahi) alacağı fiyatı belirledi (bu yöntem; tüm hisselerin muhafazakârca piyasanın talebini yansıtan o başlangıç fiyatından satılmasını sağlayan bir yöntem).

Google hepsi satılsın diye halka arz fiyatını düşük tutmaya çalışan yüklenicilere güvenmedi ve başta halka arz fiyat aralığını $108-$135 olarak belirledi. Ne var ki, bu aralık spekülatörleri korkuttu, çünkü ortada herkesin bildiği bazı sorunlar vardı. Zaten açılış fiyatını açık eksiltmede $85’e indiren bu sorunlardı.

Bu sorunların başında Playboy dergisinde yayımlanan bir mülâkat geliyordu. Bu SEC (Amerikan SPK’sı) kurallarına aykırıydı. Halka açılış sürecinde şirketlerin medyayı bu şekilde kullanmaları yasaktı. Bu halka açılışın ertelenmesiyle sonuçlanabilirdi ama Google binlerce dolar harcayarak içinde Playboy mülâkatının da olduğu revize bir izahname yayınlayıp kurtuldu.

Yapılan ikinci yanlış ise halka açılış öncesinde çalışanlara tahsis edilen hisselerin resmi olarak kaydettirilmemiş olmasıydı. Bu da Google’ı hisseleri geri satın almak zorunda bıraktı, yoksa SEC’ten büyük ceza yiyeceklerdi.

Yapılan en büyük yanlış ise o tipik Wall Street oyununu oynamayıp yüklenicileri pas geçerek açık eksilme yöntemini seçmeleriydi. Bu da elbette kenarda kalan büyük Wall Street yüklenicilerini öfkelendirdi. O leziz komisyonlarını kazanamadılar ve en iyi yaptıkları iş olan fiyat şişirme kampanyasına girişmedikleri için halka arz fiyatı düşük kaldı.

Yine de halka arzın başarısız olduğu söylenemz. Hem şirket iyi para topladı hem de halka arzdan hisse alıp hâlâ tutan yatırımcıların (ve hisse sahibi çalışanların) bugün hepsi dolar milyoneri.

persembe

You must be logged in to post a comment.