• persembe@persembe.com

Ekonomi duası – 10 Ağustos

Ekonomi duası – 10 Ağustos

19 yıl önce (2001) bugün ekonomik krizle boğuşan ve her 3 kişiden biri yoksulluk sınırı altına inen Arjantin’de 1 milyon kişi sokağa çıkıp Aziz Cayetano’ya dua ederek iş ve ekmek istedi. Aziz duymamış olacak ki dualar işe yaramadı ve Arjantin yıl sonunda $93 milyarlık borcunu ödeyemedi ve temerrüde düştü. Sadece borç veren ülkeler değil asıl Arjantin halkı zarar gördü. Para dışarıya kaçtı, yabancı yatırımlar tamamen durdu, peso dört misli devalüe oldu, ülke ekonomisi %11 küçüldü ve enflasyon %40’ın üzerine çıktı.

Ne ironidir ki, dua edilen Aziz Cayetano 1539 yılında yüksek tefeci faizlerine alternatif olup dar gelirlilere düşük faizle kredi verebilmek için banka kurmuştu (o banka bugün Intesa Grubuna bağlı ve dünyanın en eski bankalarından biri olan Banco di Napoli).

Yine ne ironidir ki, 2 yıl önce (2018), yine bugün (10 Ağustos), bu sefer ülkemizde televizyonlar halktan dolarlarını ve altınlarını bozdurup Türk Lirasına çevirmelerini isterken daha yılın başında 3,78 olan $/TL paritesi bir günde 5,53’ten 6,80’e, ertesi gün de 7,21’e kadar çıktı.

Aziz Cayetano’nun kulakları çınlasın. Bugün kamu bankaları bile faiz düşürme direktifinde piyasaya karşı gelmekte zorlanır, yeni camiler gündeme otururken umarım okunan dualar duyulur da tarih tekerrür etmez.

persembe

You must be logged in to post a comment.