• persembe@persembe.com

Dow Jones – 7 Ekim

Dow Jones – 7 Ekim

124 yıl önce (1896) bugün, Dow Jones Sanayi Endeksi bugüne kadar devam edecek her günkü devamlı yayımlanmasına başladı. Aslında Charles Dow 9 demiryolu ve 2 sanayi şirketinden oluşan ilk endeksini daha sonra Wall Street Journal gazetesi haline gelecek olan bülteni Customer’s Afternoon Letter’da 3 Temmuz 1884’te hesaplamıştı. Bundan 8 ay sonra da endeks her gün yayımlanmaya başladı. Aslında Dow Jones “Ulaşım” Endeksi olan bu endekste, daha sonra hepimizin bildiği sanayi endeksine girecek olan sadece bir şirket vardı.

En eski ikinci Amerikan endeksi olan bildiğimiz meşhur Dow Jones Sanayi Endeksi ilk kez 3 Temmuz 1884’te hesaplanmaya ve Customer’s Afternoon Letter’da yayımlanmaya başladı. 8 Temmuz 1889’da o bülten artık The Wall Street Journal gazetesi oldu (ilk sayı).

7 Ekim 1896’da gazete artık devamlı olarak 2 endeks yayımlamaya başladı. Birisi 12 sanayi şirketinden, diğeri 20 demiryolu şirketinden oluşuyordu. Bunlar daha sonra “sanayi” ve “ulaşım” endeksleri haline geleceklerdi. Bildiğimiz haliyle ilk Dow Jones Sanayi Endeksi 29 Eylül 1916’da yayımlanmaya başladı.

persembe

You must be logged in to post a comment.