• persembe@persembe.com

Çöp Tahvil

Çöp Tahvil

21 Aralık 2020

32 yıl önce (1988) bugün, zamanın dev yatırım bankası Drexel Burnham Lambert sermaye piyasası yasalarını çiğnemekten suçlandığı mahkemenin kararına dakikalar kala $650 milyon ceza ödemeye razı oldu.

Drexel o zamanlar bugünün parasıyla yılda $1 milyar kâr ederken yıldız trader’ı Michael Milken’in cebine de yılda $500 milyon giriyordu. Micahel Milken finans tarihine “çürük tahvil kralı” olarak geçti. O garip eğreti peruğunun altındaki kafası müthiş çalışıyordu.

Önce getiri arayan piyasanın gözden düşmüş şirketlerin riskli ama yüksek getirili tahvillerine olan iştahının patlayacağını gördü, sonra da 1980’lerin o müthiş borçla şirket satın alma furyasını başlattı. Şirketine ve müşterilerine muazzam paralar kazandırıken sermaye piyasası yasalarının da piyasanın serbestçe işlemesini engellediğini savundu. Fazla büyüdü, fazla kibirlendi ve içerden öğrenenlerin ticaretinden başlayıp daha bir dizi yasayı çiğnemeyi kendine hak gördü. Yakalandı tabi. 10 yıl hapis ve $600 milyon cezayı yedi. Sermaye piyasalarından da ömür boyu men edildi.

22 ay yattıktan sonra iyi halden çıktı ve ama yatırım danışmanlığı yapmaya başladı. Yine sermaye piyasalarına bulaştığı için $42 milyon ceza daha ödeyip bu işi bıraktı (önemli değil, bankada $3,7 milyarı var).

Olan Drexel’e oldu. ABD’de 60 yıl boyunca yapılmamış bir şey yapıldı ve Federal Reserve New York Başkanı ve SEC (ABD’nin SPK’sı) Başkanı tarafından 1990 yılında iflâsa başvurmaya zorlandı ve yok oldu gitti.

 

persembe

You must be logged in to post a comment.