• persembe@persembe.com

Clinton ve avansı – 6 Ağustos

Clinton ve avansı – 6 Ağustos

19 yıl önce (2001) bugün, eski başkan Clinton yayınevi Knopf ile hatıralarını yazmak için anlaşarak $15 milyon avans aldı. Bu rakam o güne dek bir özyaşamöyküsüne ödenen en büyük avanstı. Ondan önceki rekor Papa II John Paul’deydi ($8,5 milyon avans). Daha sonra Clinton’un eşi Hillary de hatıralarını yazmak için $7-$8,5 arası bir avans aldı.

Yayınevleri eski başkanlara ödedikleri bu büyük avansları genelde kitap satışlarıyla kurtaramıyorlar ama Clinton’un kitabı My Life (Yaşamım) 2.250.000 sattı ve Knopf’a para kazandırdı.

Kitap hayli uzun (1.008 sayfa) olduğu için televizyon programlarında dalga konusu oldu. Komedyen Jon Stewart “Kitabı bitiremediğimi itiraf etmeliyim, şu anda 12 bininci sayfadayım” dedi. George Bush bile dalga geçti. Daha sonra yapılan bir araştırmada kitabı satın alanların %30’unun kitabı okumadığı ya da başlayıp bitirmediği ortaya çıktı.

Fark etmez. Clinton’un kitabın satışından toplamda $30 milyon yaptı. Zaten başkanlığı bıraktıktan sonraki 8 yılda karı koca $109 milyon kazandılar (özyaşamöyküleri, avanslar ve konferanslarda konuşmacılık ücretlerinden). Son konuşma ücreti $250 bin idi.

persembe

You must be logged in to post a comment.