• persembe@persembe.com

BİTCOİN VE BLOKZİNCİRİN TEMELLERİ

Aralık 2021
The Basics of Bitcoins and Blockchains
317 sayfa
Çevirmen: Deniz Kılınç

Bu kitap sizlere hiçbir uzmanlık gerektirmeden Bitcoin’ler ve blokzincirlerin temeline ilişkin kapsamlı bir eğitim verecek!

♦ Paranın doğasını tanımlayarak ve anlayarak başlıyoruz.

♦ Sonrasında dijital paraya ve değerin dünyada nasıl transfer edildiğine geçiyoruz.

♦ Daha sonra da kriptoparalar konusuna gelmek için kriptografi olarak adlandırılan matematik dallarından birkaç ana kavramı keşfediyoruz.

♦ Kriptoparalar bölümünde Bitcoin ve Ethereum blokzincirleri ile Bitcoin ve Ether dijital token’larını inceliyoruz. Ne olduklarına, nasıl alındıklarına, saklandıklarına ve satıldıklarına, blokzincirlerinin nasıl keşfedildiğine ve bu eşsiz dijital paraların dünyanın dört bir yanında transfer edilirken karşılaştığı zorluklar dahil olmak üzere yönetimlerindeki risklere bakıyoruz.

♦ Son olarak, verilerini birleştirmek ve daha verimli çalışmak isteyen bankalar ve işletmeler tarafından incelenen blokzincir teknolojisini tartışıyoruz.

Kişisel öngörü ve çıkarlarıma rağmen, kriptoparalar, token’lar ve blokzincir platformları hakkında tarafsız bir konumda olmaya çalıştım. Ne onları gereğinden fazla övdüm, ne de aşırı eleştirel oldum. Bu teknolojilerin
bir trend ya da heves, faydalı ya da faydasız ve iyi ya da kötü olduğu sonucuna varmayı okuyucuya bırakıyorum.

“Temel ilkelere kapsamlı bir bakış. Yeni ekibime tavsiye edebileceğim birkaç kitaptan biri.”
Yusho Liu, Coinhako Ortak Kurucusu

“Einstein ‘eğer basitçe anlatamıyorsanız, anlamamışsınız demektir’ der. Kuşkusuz, Antony kripto para ve blokzincir teknolojilerini anlıyor ve anlatabiliyor.”
Colin Platt, Blockchain Insider Podcast & DLT Ortak Sunucusu / Kripto Para Araştırmacısı

“‘Bitcoini nereden öğrenebilirim?’ diye soranlara önerdiğim saygın ve güvenilir birkaç kitaptan biri. Kripto hakkında mükemmel ve sağduyulu bir başlangıç. Uzun süredir bu işin içindeyim ve buna rağmen, ‘Bitcoin ve Blokzincirin Temelleri’nden yeni şeyler öğrendim.”
Zennon Kapron, Kapronasia Genel Müdürü

İÇİNDEKİLER

SUNUŞ
TÜRKÇE BASKIYA ÖNSÖZ
GİRİŞ
BÖLÜM 1: PARA
BÖLÜM 2: DİJİTAL PARA
BÖLÜM 3: KRİPTOGRAFİ
BÖLÜM 4: KRİPTO PARALAR
BÖLÜM 5: DİJİTAL TOKEN’LAR
BÖLÜM 6: BLOKZİNCİR TEKNOLOJİSİ
BÖLÜM 7: DİJİTAL PARA ARZLARI
BÖLÜM 8: YATIRIM
BÖLÜM 9: SONUÇ
SÖZLÜK
TEŞEKKÜR
YAZAR HAKKINDA
DİPNOTLAR

KİTAPTAN BİR ALINTI

İnsanlar Bitcoin’i dijital para, sanal para ya da kripto para birimi olarak adlandırıyor ama Bitcoin’i bir elektronik varlık olarak düşünmek daha kolay olabilir. Para birimi kelimesi, genelde Bitcoin’i anlamaya çalışan insanları yanıltıyor. Örneğin Bitcoin’i neyin desteklediği (hiçbir şey) ya da faiz oranını kimin belirlediği (böyle bir şey yok) gibi geleneksel para birimlerinin Bitcoin için geçerli olmayan yönlerini anlamaya çalışırken kayboluyorlar. Bitcoin bazen dijital token olarak da tanımlanıyor ve bazı açılardan bu doğru, ama heyhat, daha sonra inceleyeceğimiz token terimi de artık daha özel bir şeyi tanımlamank için kullanılıyor. Bu yüzden bu terimin belirsizliğinden kaçınmak daha iyi olacak.