Paranın Kralı

King of Capital
Yazar: David Carey & John E. Morris
Çevirmen: Anıl Abbak

……….

Steve Schwarzman ve Blackstone İmparatorluğu’nun Yükselişi, Çöküşü ve Tekrar Zirveye Yerleşmesi

Wall Street’in Henüz Anlatılmamış En Büyük Başarı Hikâyesi

Paranın Kralı, finansçı Steve Schwarzman ve 2008’de Wall Street’te yaşanan büyük krizde ayakta kalmayı başarmış güçlü şirketi Blackstone’un başarı hikâyesi. Citigroup, Bear Stearns, Lehman Brothers, UBS, Goldman Sachs, Merrill Lynch ve Morgan Stanley gibi bankalar ekonomi için vahim sonuçlara gebe devasa riskler alırken, Blackstone ilk günden itibaren risk algısını ve iş disiplinini artıran bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Carey ve Morris kapalı kapılar ardında çalışan bu özel sermaye şirketinin büyük başarısının perde arkasını anlatırken, bir yandan da hem Blackstone’un, hem de özel sermaye sektörünün finans dünyasında oynanan oyunun kurallarını nasıl değiştirdiğini başarıyla gözler önüne seriyor.

 

Az anlaşılan Wall Street devine detaylı bir bakış.

-WORTH

 

Özel sermaye sektörünü inceleyen titiz bir çalışma.

-FORBES

 

İyi araştırılmış, ustaca yazılmış, kapsamlı bir kaynak.

-FINANCIAL TIMES

 

Şimdiye kadar yapılmış en objektif sektör incelemelerinden biri.

-BLOOMBERG BRIEF

 

David Carey halen The Deal adlı haber şirketi ve derginin özel sermaye sektörü ve birleşme-devralmaları inceleyen biriminde kıdemli yazar olarak çalışmaktadır. The Deal’a katılmadan önce, Corporate Finance dergisinin editörlüğünü üstlenmiş, daha önce de Adweek, Fortune, Institutional Investor ve Financial World için makaleler kaleme almıştır.

John E. Morris Dow Jones Investment Banker yayınlarında editör olarak çalışmaktadır. Geçmişte The Deal’ın New York ve Londra ofislerinde yönetici editör yardımcılığı görevini yürüten Morris, The American Lawyer dergisinde editörlük ve yazarlık yapmıştır.

 ……….

İçindekiler

……….

KİTAPTAN BİR ALINTI

Peterson kusurlarından ziyade on yıldan uzun bir süre refah ve bolluk içinde yönettiği Lehman’daki başarısıyla öne çıkıyordu. Bu durum yırtıcı rakiplerinden hunharca işkence gören bir şirket için hiç de küçümsenecek bir başarı değildi. Kurum içi çatışmaları başarıyla kontrol altında tutan baskın lider Bobbie Lehman’nın1969’daki ölümünden sonra Lehman giderek bir yılan yuvasına dönmüştü. Ortaklar diğerlerinin önüne geçebilmek ve daha fazla prim kazanabilmek için birbirlerinin altını kazıyor, komplolar kuruyorlardı. Söylentiye göre, Lehman’daki ortaklardan biri, diğer bir ortağı, pay sahibi olduğu madendeki hissesini kendisine satması için ikna etmeye çalışmıştı; ancak alıcının önceden bildiği ve satıcıya söylemediği bir şey vardı: Maden şirketi yeni bir cevher damarı bulmak üzereydi. Her şey ortaya çıktığında peterson’u çıldırtan bir başka iki yüzlülük örneğini de üst düzey yöneticilerden James Glanville sergilemişti.: James müşterilerilerinden birini başka bankanın müşteri portföyündeki bir diğer şirkete düşmanca satın alma teklifi yapmaya zorlamıştı. Ancak bu şirket aynı zamanda lehman’daki başka ortaklardan, tam da bu konuda, yâni düşmanca satın alma teklifleriyle nasıl başedileceğine dair danışmanlık hizmeti alıyordu.